Analitycy WGN przyjrzeli się ofertom domów na sprzedaż w największych miastach, a więc Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

Wnioski? Rozpiętość cenowa na rynku domów – choć duża – nie ma aż takiej skali, jak w przypadku mieszkań. Wśród lokalizacji wielkomiejskich do najtańszych należą peryferie oraz miejscowości satelickie . Najdroższe są willowe dzielnice w miastach, które wyróżnia względnie dobre skomunikowanie a także atrakcyjne otoczenie, w sąsiedztwie terenów zielonych i rekreacyjnych. Ceny różnią się też w zależności od standardu i typu budownictwa. Najwyżej wycenia się domy „nowe” a więc maksymalnie 15 – letnie. Bardzo wysokie wyceny mogą uzyskiwać również nieruchomości o charakterze zabytkowym i historycznym – np. przedwojenne wille. Warunkiem jest jednak dobra kondycja techniczna budynku. Z kolei stosunkowo najniższe wyceny uzyskują typowe domy o sześciennej bryle i płaskim dachu z okresu PRL.

Warszawa

To oczywiście największy i najdroższy rynek nieruchomości zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych w Polsce. Widoczne jest to także w segmencie domów jednorodzinnych. Stawki w stolicy są podwyższone. Z danych WGN wynika że przeciętny poziom wynosi około 5 – 6 tys. zł/mkw., przy czym za nieruchomości o willowym charakterze w takich dzielnicach, jak Mokotów, Wesoła, Żoliborz, Ursynów mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy za metr kwadratowy. Najtańsze są peryferie miasta i miejscowości satelickie. Na Bielanach, Białołęce, Wawrze, Rembertowie częściej można spotkać oferty w stawkach poniżej lub w okolicach 3000 zł/mkw.

Kraków

Jest to drugi, co do poziomu ceny, rynek mieszkaniowy w naszym kraju. W segmencie domów jednorodzinnych do najdroższych lokalizacji należą willowe dzielnice – m.in. Wola Justowska i Olsza. W takich lokalizacjach spotyka się oferty domów na sprzedaż w stawkach nawet powyżej 10 tys. zł/mkw. W bardziej oddalonych rejonach Krakowa jest oczywiście taniej. Średnie stawki za domy na sprzedaż na Bronowicach wynoszą około 3500 – 4000 zł.mkw. Przykładowa oferta to 250 metrowy dom, wyceniany na 980 tys. zł.

Wrocław

Przeciętne stawki na wrocławskim rynku domów wynoszą obecnie około 4 – 5 tys. zł/mkw. Bardzo drogie są nieruchomości na sprzedaż w dzielnicach cieszących się prestiżem. Zaliczymy do nich m.in. Zacisze, Zalesie, Oporów, rejon Partynic na Krzykach. Wszystkie te lokalizacje mają willowy i zielony charakter, co wpływa na wyceny. Spotyka się w nich również przykłady starszego budownictwa jednorodzinnego o cechach posiadłości. Wrocław ma nieźle rozwinięty segment nieruchomości typu premium, ze stawkami wynoszącymi nawet kilkanaście tysięcy zł/mkw. Stosunkowo tanie są natomiast peryferyjne i rozbudowujące się dzielnice miasta oraz miasteczka satelickie. Tu przeciętny poziom cen to około 3 – 3,5 tys. zł/mkw.

Łódź

Jedno z największych miast w Polsce wyróżniające się położeniem w centrum kraju i dobrym skomunikowaniem z pozostałymi dużymi ośrodkami, ma zadziwiająco niskie ceny nieruchomości. Stawki za mieszkania w Łodzi są znacznie obniżone w porównaniu do Wrocławia, Krakowa czy Warszawy. Na rynku pierwotnym średni poziom cen to niecałe 5000 zł/mkw., na wtórnym jest to około 3500 zł/mkw.
Dość niskie ceny cechują też łódzki rynek wtórny domów na sprzedaż. Najtańsze są nieruchomości z okresu PRL i lat 90' W takich lokalizacjach jak Bałuty czy Widzew, można znaleźć oferty sprzedaży takich domów po cenach niewiele większych niż 2000 zł/mkw. Przykład to dom jednorodzinny z 1987 o powierzchni 220 mkw., wyceniony na 499 tys. zł, co daje około 2300 zł/mkw. Nieco droższe jest nowsze budownictwo. Przeciętny poziom cen dla Łodzi wynosi około 3300 – 3500 zł/mkw. Prestiżowe, willowe nieruchomości , np. na cieszącym się popularnością osiedlu Julianów, mogą być wyceniane na 5 – 6 tys. zł/mkw. Na wspomnianym Julianowie nieruchomość o powierzchni 150 mkw. wyceniono na 750 tys. zł.

 

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN