Inwestycja w kamienicę to ambitne przedsięwzięcie – jeśli nieruchomość wymaga remontu. W takim przypadku ciężko dobrze oszacować jego koszty. Te natomiast mogą być znacznie większe od ceny zakupu.

Należy też pamiętać o zabytkowym/historycznym charakterze takich nieruchomości. Potencjalna ochrona konserwatora może wydłużyć cały proces inwestycyjny i zwiększyć koszty. Jeśli taka jest – inwestor musi się liczyć ze zdaniem konserwatora zabytków i przeprowadzać remont zgodnie z jego wytycznymi. Konieczność np. użycia specyficznych materiałów odbije się na kosztach.

Mimo wszystko – rynek kamienic przechodzi obecnie rozkwit i przy ogólnej koniunkturze w nieruchomościach utrzyma się on przez najbliższe lata. Inwestorzy doceniają potencjał kamienic i ich świetne lokalizacje. Na tym korzystają także sami mieszkańcy, gdyż wyremontowane kamienice zwiększają estetykę ich miejscowości.

W każdym z wiodących miast kraju możemy podać przykłady nowych projektów zrealizowanych poprzez rewitalizacje kamienic. Przykład z Wrocławia – gdzie inwestor i2 Development odnowił dwie zabytkowe kamienice w ścisłym centrum, przy ul. Piłsudskiego. Obecnie są tam mieszkania o podwyższonym standardzie. W innych miastach można wskazać wiele podobnych projektów. W Warszawie można wskazać choćby na jedną z najbardziej reprezentacyjnych – czyli Kamienicę Ordynacka.

Mieszkania w kamienicach na celowniku

Dobra koniunktura na kamienice wynika m.in. z faktu, że cieszą się one sporym zainteresowaniem u klientów szukających mieszkań na rynku wtórnym. Ci często – zamiast wielkiej płyty, czy nowego budownictwa – stawiają właśnie na kamienice. Zalety tego typu nieruchomości to m.in. duże okna, wysokie sufity, zazwyczaj duże mieszkania, ciekawe elewacje, no i ten specyficzny histroryczno – zabytkowy charakter. Te same elementy doceniają firmy, które wybierają kamienice na siedziby swych biur.

Ile za mieszkanie w kamienicy? Ceny nieruchomości mieszkaniowych w kamienicach, w centrach dużych miast są najwyższe w Polsce – za mieszkanie we Wrocławiu w kamienicy zlokalizowanej bezpośrednio przy płycie Rynku trzeba zapłacić około 14 tys. zł. Średnia cenowa dla Starego Miasta wynosi natomiast około 8-9 tys. zł/mkw. W Krakowie jest to ponad 10 tys., natomiast na warszawskim Śródmieściu średnie stawki wynoszą około 11 – 12 tys. zł/mkw.

Ile za całą kamienicę?

Z danych ofertowych WGN wynika, że wachlarz cenowy jest bardzo szeroki. Wynika to z bogactwa oferty i specyfiki danego rynku. W największych miastach Polski gruntownie wyremontowane, świetnie położone kamienice, które np. pełnią funkcję hotelową, biurową itp. mogą kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych i więcej. Ceny nieruchomości do remontu, w przypadku budynków o wysokim potencjale zaczynają się od około 7 – 10 mln.

Przykład z ofert WGN to kamienica z centrum Wrocławia. Nieruchomość zlokalizowana na Starym Mieście, zaledwie kilkaset metrów od Rynku została wystawiona na sprzedaż za 7 mln zł. Obiekt ma 654 mkw., co daje cenę metra wynoszącą ponad 10 tys.

Luksusowa, wyremontowana, zabytkowa kamienica w Gdańsku – na starówce , w której mieści się pięciogwiazdkowy hotel, została wystawiona na sprzedaż za 14 mln zł. Nieruchomość ma 500 mkw., a więc cena za metr kwadratowy wynosi aż ponad 27 tysięcy złotych.

Na mniejszych rynkach stawki są znacznie niższe, ale i tu za kamienicę do remontu trzeba zapłacić przynajmniej 1,5 – 3 mln zł.

Przykładowo: 2,6 mln zł to cena ofertowa sprzedaży zabytkowej kamienicy do remontu w Kłodzku. Powierzchnia użytkowa tej nieruchomości wynosi 1500 mkw., natomiast stawka za metr kwadratowy to 1660 zł. Za kamienicę o powierzchni 2500 mkw. w Lesznie, jeden z oferentów oczekuje 2,35 mln zł. Kamienica o powierzchni 1600 mkw., zlokalizowana w centrum Kudowy – Zdroju została wyceniona na blisko 5 mln zł.

 

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN