Ile płaci się za najem nowoczesnych magazynów Wg Cushman and Wakefield (raport z lutego 2017) stawki w Warszawie kształtują się na poziomie od 4,00 do 5,25 euro za m kw. Natomiast w pozostałych regionach czynsze wynoszą od 2,40 do 4,20 euro za m kw.

Podane czynsze dotyczą nowoczesnych obiektów magazynowych, zazwyczaj klasy A. Ile kosztują starsze nieruchomości tego typu. Analiza na podstawie ofert WGN wskazuje, że czynsze w dogodnych lokalizacjach są nieco niższe. Zazwyczaj wynoszą około 2,5 – 3,5 EUR (10 – 15 zł/mkw.). W przypadku gorszych obiektów gorzej położonych stawki spadają do 1,5 – 2,5 EUR (6 – 10 zł/mkw.).

Stosunkowo wysokie czynsze (na poziomie cen zbliżonym do nowych obiektów) spotykamy w przypadku starszych magazynów w najlepszych lokalizacjach. Do wiodących na pewno należy Śląsk. Z analizy ofert portalu WGN wynika, że przeciętne ceny najmu za powierzchnie magazynowe na rynku wtórnym mieszczą się tu w przedziale 12 – 17 zł/mkw.

Przykładowe oferty ze Śląska:

  • Będzin, hala magazynowa – 4000 mkw. - stawka najmu: 12 zł/mkw.
    - Sosnowiec, 1200 mkw. - stawka najmu 10 zł/mkw. Obiekt z 1970 r.
    - Dąbrowa Górnicza – 800 mkw. - stawka najmu: 11 zł/mkw. Obiekt z 1980 r.

Podobne czynsze magazynów spotykamy także w innych, liczących się lokalizacjach w kraju. W Szczecinie, który szybko zyskuje na znaczeniu jako lokalizacja pod logistykę,za nowoczesny obiekt magazynowy z 2016 roku, o klasie A, należy płacić 12 zł/mkw. Powierzchnia obiektu wynosi 5000 mkw. Inne oferty w tej lokalizacji mieszczą się w przedziale cenowym około 12 – 16 zł/mkw. W Gdańsku przykładowa oferta to wynajem starszej hali magazynowej o powierzchni 25 tys. mkw. Stawka wynosi 12 zł/ mkw.

Duża podaż nowych powierzchni magazynowych sprawia jednak, że nawet w liczących się lokalizacjach, czynsze za starsze, mniej nowoczesne obiekty są obniżone. Przykłady z województwa łódzkiego, a więc obszaru tzw. Centralnej Polski, czyli jednego z największych i najważniejszych ośrodków nowoczesnych powierzchni magazynowych w kraju. Centralna Polska to lokalizacja niezwykle dogodna dla inwestycji w magazyny, ze względu na przecięcie dwóch głównych tras tranzytowych kraju, a więc autostrad A1 i A2. Stąd wysoka atrakcyjność m.in. Łodzi, Strykowa, czy Piotrkowa Trybunalskiego. W Piotrkowie Trybunalskim starsze powierzchnie magazynowe, z lat 70' ubiegłego wieku, można wynająć po ok 8 zł/mkw. W nieco gorzej zlokalizowanym Sieradzu spotyka się ceny od 6 do 10 zł/mkw.

Rozpędzony rynek magazynowy

Segment magazynowy to obecnie najdynamiczniej rozwijająca się gałąź polskich nieruchomości komercyjnych. Nasz kraj wyrasta natomiast na czołową lokalizację takich obiektów. Dzięki rozwojowi sieci dróg, połączeń lotniczych itp. oprócz dotychczasowych, topowych lokalizacji, pojawiają się też nowe. Oprócz wspomnianego Szczecina można tu wskazać na takie rynki jak Rzeszów i ogólnie Podkarpacie oraz Lublin, które znacznie zyskały dzięki nowym drogom – m.in. autostradzie A4.

Wg Cushman and Wakefield w 2016 roku polski rynek magazynowy powiększył się aż o ponad 1,1 mln metrów kwadratowych. To największy wzrost od 2008 roku i zarazem poprawa wyniku z 2015 roku aż o 26 proc. Obecnie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w naszym kraju wynoszą ponad 11 mln metrów kwadratowych.

Również popyt jest rekordowy. Wg Cushman and Wakefield w zeszłym roku wzrósł aż o 25% w porównaniu do wyniku z roku 2015. Polska jest obecnie 13 najatrakcyjniejszą lokalizacją pod tego typu inwestycje na świecie. O wysokiej koniunkturze świadczy też niski poziom pustostanów. W zeszłym roku w C&W wynosił on 6,7 proc.

Gdzie buduje się najwięcej magazynów? Pod koniec grudnia 2016 roku w budowie pozostawało ponad 1,3 miliona m kw., przy czym najwięcej w okolicach Warszawy (302 tys. m kw.) oraz w Poznaniu (227 tys. m kw.). W regionach prym wiodą lokalizacje Bydgoszcz-Toruń (129 tys. m kw.), Górny Śląsk (123 tys. m kw.), oraz Wrocław (102 tys. m kw.).

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN