O atrakcyjności danej lokalizacji pośrednio mówi nam jej cena. Na mapie lokali handlowych można wskazać przede wszystkim na duże miasta takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto i niektóre lokalizacje o charakterze turystycznym.

W polskich warunkach powierzchnie handlowe przy ulicach „rywalizują” z lokalami w galeriach handlowych i – przynajmniej na razie – wydają się tę rywalizację przegrywać. Z danych analityków WGN wynika, że średni poziom czynszów dla mniejszych ośrodków wynosi około 30 – 40 zł/mkw. W przypadku dużych miast za lokalizację poza centrum trzeba płacić średnio 50 – 70 zł/mkw. Miesięcznie. Prestiżowe lokalizacje na starówkach są znacznie droższe. Ich ceny przekraczają często 100 zł za metr kwadratowy.

Z danych Cushman and Wakefield (raport z listopada 2016) wynika, że najdroższą ulicą handlową w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie z rocznym czynszem na poziomie 1080 euro za mkw rocznie. Oznacza to, że najwyższe czynsze najmu w naszym kraju wynoszą około 400 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że w światowym rankingu Nowy Świat uplasował się dopiero na 40 miejscu.

Wg raportu Cushman and Wakefield najdroższą ulicą handlową świata jest Piąta Aleja w Nowym Jorku z rocznymi czynszami na poziomie 29 tys. euro za metr kwadratowy! Na polskim podwórku natomiast zdecydowanie dominują Warszawa i Kraków. W pierwszej trójce znalazły się : Floriańską w Krakowie i Chmielną w Warszawie. Warszawa i Kraków zdominowały zresztą zestawienie najdroższych ulic w Polsce. Wśród 10 najdroższych ulic handlowych kraju jest 5 lokalizacji warszawskich i 2 krakowskie. Co ciekawe – wysoko zostały sklasyfikowane ulice handlowe Katowic – na 6 miejscu ulica 3 Maja, a na 10 – Stawowa.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że dosyć nisko plasują się najatrakcyjniejsze lokalizacje handlowe przy ulicach w Poznaniu czy Wrocławiu – oba te miasta cechują się największym w kraju nasyceniem galeriami handlowymi. I tak – najlepsza ulica handlowa Poznania to Półwiejska, sklasyfikowana dopiero na 6 miejscu, natomiast we Wrocławiu najwyższe czynsze spotykamy na Świdnickiej, jednak jest ona w zestawieniu dopiero na miejscu 11. Czynsze przy Świdnickiej kształtują się na poziomie około 160 zł/mkw. miesięcznie.

Czy nasycenie rynków poznańskiego i wrocławskiego dużymi obiektami handlowymi miało wpływ na dosyć niskie wyceny czynszów przy głównych, reprezentacyjnych ulicach? Na pewno tak. Generalnie polski handel obecnie jest zdominowany dużymi obiektami typu galerie, centra, parki handlowe.

Poziom nasycenia nowoczesnym powierzchniami handlowymi, wynoszący około 250 metrów kwadratowych na 1000 osób, jest zbliżony do wyniku z Europy Zachodniej. W takich miastach jak Poznań i Wrocław wskaźnik ten zresztą jest kilka razy wyższy. Centra handlowe w Polsce, które zadomowiły się u nas kilkanaście lat temu, obecnie częściej „wchodzą” już do mniejszych ośrodków. Deweloperzy zdając sobie sprawę, że potencjał dużych rynków się wyczerpuje, realizują projekty w miastach małych i średnich miejscowości.

Czynsze najmu najlepszych lokali w topowych obiektach w dużych miastach mogą wynosić około 150 – 220 zł/mkw. W Warszawie mogą być jednak o ponad 100 proc. wyższe, czyli sięgające 400 – 500 zł za metr.

Takie stawki, zazwyczaj podwyższone na tle lokalizacji przy ulicach, mogą wskazywać na większą atrakcyjność lokali w galeriach. To jednak tylko pozory. Rynek nowoczesnego handlu w Polsce szybko się zmienia, podobnie jak preferencje klientów. Duże obiekty coraz częściej odczuwają konkurencje ze strony handlu internetowego, oraz innych galerii. Zdają sobie z tego sprawę zresztą sami zarządcy takich obiektów, którzy ostro rywalizują o klienta, przede wszystkim rozbudowując ofertę o powierzchnie nie stricte handlowe a bardziej rozrywkowe i rekreacyjne.

Wśród atrakcyjnych lokalizacji powierzchni handlowych należy również wskazać na kurorty turystyczne. Z danych WGN wynika, że w miejscowościach takich jak Ustka, Międzyzdroje, Mielno nad Bałtykiem czynsze bardzo atrakcyjnie położonych lokali, przy głównych deptakach, w centrach miejscowości, mogą przekraczać 100 zł/mkw.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN