Wrocław to trzeci – po Warszawie i Krakowie rynek mieszkaniowy – jeśli chodzi o wielkość i wysokość cen. Wg ostatnich danych NBP przeciętne stawki transakcyjne za mieszkania z rynku wtórnego wynoszą we Wrocławiu 5300 zł/mkw. Drożej jest tylko w Warszawie (7300 zł) i Krakowie (5800 zł). Poniżej przedstawiamy zestawienie dzielnic – od najdroższych do najtańszych


Stare Miasto
Przeciętne ceny oscylują w przedziale 7 – 8 tys. zł, jednak za naprawdę prestiżowe nieruchomości trzeba zapłacić znacznie więcej. Jeśli komuś marzy się mieszkanie na samej płycie rynku powinien liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy za metr. 60 – metrowy apartament będzie więc kosztował blisko 900 tys. zł. Lokalizacja w ścisłym centrum podwyższa ceny także nieruchomości tradycyjnie tańszych. I tak – za wielką płytę, ale położoną w sąsiedztwie Rynku, trzeba będzie zapłacić nawet powyżej 7 tys. zł za metr. To znacznie więcej od przeciętnych cen za mieszkania w tym typie budownictwa.


Biskupin, Sępolno, Karłowice
Wysoko wyceniane są też nieruchomości w dalszych dzielnicach, ale dobrze kojarzonych przez mieszkańców. W takich lokalizacjach willowych jak Biskupin, Sępolno, Karłowice, Zacisze zachowała się zabudowa przedwojenna, cechująca się dbałością o jakość życia na danym osiedlu. Wymienione lokalizacje cieszą się też opinią cichych i rekreacyjnych – każda z nich daje dostęp do terenów wypoczynkowych i bulwarów spacerowych nad Odrą. Ceny jednak są znacznie bardziej uzależnione od klasy i standardu budynku. Najwyższe wyceny uzyskują przedwojenne wille i kamienice.

Krzyki
Do najdroższych lokalizacji tradycyjnie już należą Krzyki, zwłaszcza te bliższe, choć ceny – z racji bliskości infrastruktury drogowej (obowdnica miasta, wyjazd na autostradę) trzymają także mieszkania w dalszych lokalizacjach na Krzykach. Zauważalny jest też wyraźny wzrost wartości nieruchomości w miejscowościach satelickich z miastem od strony południowej (Smolec, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie), co wynika właśnie z rozwoju infrastruktury drogowej, zapewniającej dobrą komunikację z centrum. Jeśli chodzi o same Krzyki – tu przeciętne ceny ofertowe kształtują się na poziomie 6,5 – 7,5 tys. zł od metra. Ceny transakcyjne są średnio o około 7,5 proc. niższe.


Śródmieście
Dzielnica o dużym rozstrzale cenowym. Spotyka się tu mieszkania bardzo tanie, ale i nieruchomości drogie – o wysokim standardzie. Śródmieście to obszar z największą liczbą przedwojennych kamienic w Polsce. Niestety ciągle większość z nich prezentuje bardzo zły stan techniczny. Stąd rozbieżność cen. Zazwyczaj mieszkania w budynkach w gorszym stanie mają ceny wyraźnie obniżone w stosunku do średniej. Zdecydowanie droższe są natomiast nieruchomości w odnowionych kamienicach. Stawki potrafią sięgać nawet i 7 tys. zł.
Fabryczna
Jeśli chodzi o pozostałe lokalizacje – przeciętny poziom cen trzyma Fabrczna w rejonie ulicy Legnickiej – także osiedla takie jak Gądów czy Nowy Dwór, natomiast taniej jest na Pilczycach i Kozanowie. To ostatnie osiedle mimo że jego skomunikowanie z miastem znacznie się poprawiło, nadal postrzegane jest przez negatywne doświaczenia powodzi. Znacznie wyżej wycenia się bardziej oddalone Maślice, natomiast jedną z najtańszych wrocławskich lokalizacji jest perferyjna Leśnica.


Psie Pole, Zakrzów
To jedne z najtańszych lokalizacji Wrocławia – przede wszystkim ze względu na oddalenie od centrum i braki infrastrukturalne (brak linii tramwajowej). Ponieważ jednak infrastruktura cały czas się rozwija (budowa linii tramwajowej ma ruszyć w tym roku) może być to lokalizacja perspektywiczna.

 

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN