Wg firmy JLL, która przyjrzała się wrocławskiemu rynkowi biurowemu, najwyższe miesięczne czynsze najmu w najnowocześniejszych i najnowszych realizacjach biurowych w stolicy Dolnego Śląska wynoszą 14,5 euro za metr kwadratowy miesięcznie, do daje kwotę na poziomie około 60 zł/ mkw.

Z analizy ofert WGN wynika natomiast, że biura z rynku wtórnego, w starszych obiektach niższej klasy są tańsze nawet o połowę. Przeciętne ceny kształtują się na poziomie około 30 – 40 zł/ mkw. a więc 7 – 9 euro za metr kwadratowy miesięcznie.

Przykładowo: biura klasy B na wrocławskim Kleczkowie (dzielnica Śródmieście) około 3,5 km od ścisłego centrum, w budynku z 2001 roku, z ochroną i klimatyzacją wyceniane są na 35 zł/ mkw./ mies.

Oczywiście za lepsze lokalizacje zapłacimy więcej. Powierzchnie w biurowcu klasy B przy ul. Legnickiej, z własnym parkingiem, całodobowym dostęp do budynku, ochroną i monitoringiem, kształtują się na poziomie 45 zł/ mkw.
Czy w związku z dużą podażą nowoczesnych biur, oferta w starszych obiektach jest skazana na porażkę? Na pewno nie, choć właściciele muszą ostro rywalizować ceną. Starsze biurowce muszą też sukcesywnie się unowocześniać, przechodzić procesy modernizacyjne.

Obiektami niższej klasy zainteresowani są inwestorzy komercyjni, którzy cały czas poszukują lokalizacji w obrębie miast. Starsze budynki pozwalają wejść firmom do takich właśnie miejsc, co otwiera możliwość bądź to adaptacji do aktualnych standardów bądź wyburzenia i realizacji nowych inwestycji. Tak choćby postąpiono w przypadku starszego biurowca Cuprum przy pl. Jana Pawła II, na którego miejscu powstaje obecnie nowoczesny Cuprum Square.

Podaż biur we Wrocławiu

Jak już wspomnieliśmy z danych JLL wynika, że Wrocław – pozostający obecnie trzecim rynkiem biurowym kraju (po Warszawie i Krakowie) przekroczy w najbliższym czasie 800 tys. mkw. całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej. W budowie pozostaje obecnie ponad 180 tys. mkw. biur.

W pierwszym półroczu do użytku kilka dużych inwestycji biurowych, wyróżniających się świetnym położeniem. Chodzi o biurowiec Pegaz w samym sercu miasta (ul. Szewska) o powierzchni 18 500 mkw., równie świetnie zlokalizowany Nicolas Business Center (9 300 mkw.) przy ul. Św. Antoniego oraz biurowiec Kaufland na własny użytek tej firmy, o powierzchni 16 tys. mkw. Do tego można dodać również Biurowiec Wrocław 101 przy dworcu PKP od strony ul. Piłsudskiego o powierzchni 5758 mkw.

Obecnie we Wrocławiu budują się takie inwestycje w segmencie biurowym, jak m.in. Business Garden Wrocław I przy ul. Legnickiej (Vastint), Sagittarius Business House I&II w rejonie dworca PKP (Echo Investment), Nobilis Business House przy Pasażu Grunwaldzkim (Echo Investment), Green 2Day przy ul. Szczytnickiej (Skanska Property Poland). Niedawno ruszyła również budowa projektu West Link Echo Investment, który zaoferuje ponad 14 000 mkw. a wkrótce mają się rozpocząć właściwe prace związane z realizacją biurowca Cuprum Square przy pl. Jana Pawła II, który dostarczy 30 tys. mkw. oraz powstający biurowiec Nowy Alexanderhaus, w ramach inwestycji Bulwar Staromiejski i2 Development. W budowie jest też Retro Office House przy ul. Komandorskiej, który zaoferuje ponad 18 tys. mkw. powierzchni biurowej.


Dział Analiz WGN
Marcin Moneta