Program Mieszkanie Plus to nowy rządowy projekt, który ma zastąpić obowiązujący obecnie program Mieszkanie dla Młodych. Domyślnie program Mieszkanie dla Młodych ma zostać wygaszony w 2018 roku, chyba, że środki finansowe wyczerpią się wcześniej. Wówczas program Mieszkanie Plus szybciej wejdzie w życie.
Założeniem programu jest stworzenie lokali mieszkalnych na wynajem po bardzo atrakcyjnych cenach. Domyślnie mieszkania te będzie można wykupić, jednak w tej kwestii trwają jeszcze pewne ustalenia, jak dokładnie miałoby to wyglądać.

Na wsparcie z całą pewnością mogą liczyć osoby, którym zależy na tanim wynajęciu mieszkania. Jak zapowiada Rząd, w ramach programu Mieszkanie Plus będzie można liczyć na roczną dopłatę w wysokości 900 złotych na zakup albo remont mieszkania.

Co istotne, program Mieszkanie Plus będzie dostępny dla wszystkich. Oznacza to, że nie będą wyznaczane granice wiekowe ani dochodowe. To niewątpliwy atut programu, ponieważ z obowiązującego obecnie programu Mieszkanie dla Młodych nie wszyscy mogą skorzystać.

Program Mieszkanie Plus zakłada możliwość wykupienia wynajmowanego mieszkania po upłynięciu określonego czasu. Zasadniczo program opiera się na stworzeniu trzech głównych filarów.

Pierwszym filarem będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, drugim – wsparcie budownictwa społecznego, zaś ostatnim, trzecim – wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe za pomocą Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. To właśnie na Indywidualne Konta Mieszkaniowe będzie można otrzymać od państwa dopłatę w wysokości 900 złotych rocznie. Aby otrzymać jednak taka kwotę, będzie trzeba przez rok zaoszczędzić 6000 złotych. Państwo dokłada bowiem 15 procent kwoty zgromadzonych samodzielnie środków finansowych, jednak nie więcej, niż wspomniane powyżej 900 złotych.

Jak zapowiedziała Premier Beata Szydło, ceny wynajmu mieszkań objętych programem Mieszkanie Plus mają być wyjątkowo przystępne. Szacuje się, że czynsz wynajmu będzie oscylował wokół 10-20 złotych za metr kwadratowy. Przy 40.metrowym mieszkaniu będzie to więc kwota rzędu 400-800 złotych.
Premier dodała, że priorytetem rządu jest wsparcie dla polskich rodzin. Z tego też względu docelowo mieszkania dostępne na wynajem w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus będzie można w późniejszym czasie wykupić na własność. Tym sposobem rodziny nie „zmarnują” pieniędzy, które dotychczas włożyły w wynajem.

Rządowe mieszkania w pierwszej kolejności mają być przydzielane rodzinom wielodzietnym. Dochody będą miały dużo mniejsze znaczenie, gdyż będą miały wpływ wyłącznie na okres oczekiwania na przyznanie mieszkania, nie zaś na to, czy mieszkanie takie ktoś otrzyma, czy też nie.

Na chwilę obecnym nowy rządowy program Mieszkanie Plus ma zarówno swoich zwolenników, jak również przeciwników. Ciężko jednak spekulować na temat jego skuteczności, zanim program w ogóle wejdzie w życie.
Wielu analityków zwracało się do deweloperów z pytaniem o to, czy boją się konkurencji. Większość z nich pozostaje jednak spokojna tłumacząc, że rządowy program nie będzie stanowił dla nich realnego zagrożenia. Z racji tego, że mieszkania dostępne w ramach programu będą zasadniczo takie, ich lokalizacja nie będzie najlepsza, a już samo to będzie stanowiło dla części osób argument, aby jednak zwrócić się w stronę komercyjnych inwestycji deweloperskich.
Zwolennicy programu natomiast są zdania, że otworzy on nowe możliwości przed rodzinami, które do tej pory nie mogły pozwolić sobie na własne lokum ze względu na zbyt duże koszty. Dzięki programowi zyskają oni nie tylko niedrogie mieszkanie na wynajem, ale również zyskają perspektywę wykupienia takiego mieszkania na własność.

 

Magdalena Paluch
Redaktor WGN