Na rynku wynajmu mieszkań w dużych miastach Polski rozpoczął się gorący okres. Co roku o tej porze, popyt rośnie zdecydowanie dzięki studentom szukającym stancji przed nowym rokiem akademickim.
Poszukiwania rozpoczynają się już w lipcu, ale nasilają się szczególnie pod koniec sierpnia, we wrześniu i w pierwszej połowie października.
 
Drugą aktywną grupą najemców są osoby rozpoczynające pracę po otrzymaniu nowych kontraktów, co niejednokrotnie wiąże się z przeprowadzką do innego miasta.
 
Do trzeciej grupy można zaliczyć młodych ludzi, którzy, nie mając odpowiedniej zdolności kredytowej, decydują się na najem mieszkania w związku z założeniem rodziny lub rozpoczęciem wspólnego życia.
 
W tym sezonie rosnący popyt nie wywołuje jednak zwyżki czynszów najmu dzięki szerokiej i różnorodnej podaży. Większość właścicieli mieszkań urealnia stawki czynszów, obniżając je średnio 10-20% w porównaniu do cen z II kwartału br. Zdecydowanie urosła pula ofert o takich urealnionych stawkach cenowych. Zdarzają się jednak i tacy, którzy nie bacząc na nadpodaż ofert, utrzymują wysokie ceny, a do tego są mało elastyczni w negocjacjach. Jest to ryzykowna strategia, ponieważ ten, kto nie wynajmie mieszkania teraz, najprawdopodobniej będzie musiał poczekać dłużej na najemcę albo znacznie obniżyć czynsz. Puste mieszkanie, które generuje koszty (abonamenty za media, czynsz), nie jest trafną inwestycją.
 
Duża podaż jest częściowo wynikiem spadków cen na rynku sprzedaży mieszkań na przestrzeni I półrocza 2011. W biurach WGN coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy właściciel zamienia ofertę sprzedaży mieszkania na ofertę wynajmu.Dotyczy to przede wszystkim mieszkań zakupionych w szczycie cenowym, których obecna realna cena transakcyjna jest niższa i nie satysfakcjonowałaby właściciela. Zdarzają się też przypadki wstrzymywania sprzedaży, podnoszenia standardu lokalu i ponownego zgłoszenia – tym razem do wynajmu, jako luksusowego apartamentu. Takie działanie jest jednak możliwe przy atrakcyjnej lokalizacji.   
 
Podobnie, jak w poprzednim okresie, decydujący wpływ na wysokość ceny czynszu ma lokalizacja mieszkania względem centrum miasta, dużego zakładu pracy lub wyższej uczelni. W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie mieszkaniami położonymi poza centrum, w osiedlach na obrzeżach, ale z szybkimi połączeniami komunikacji zbiorowej z centrum, jak i innymi rejonami miasta. W tych lokalizacjach, których przybywa z roku na rok za sprawą deweloperów, a w których rozwija się układ komunikacyjny, jest wiele atrakcyjnych ofert z czynszem o wiele niższym niż w centrum.
 
Kolejnym czynnikiem warunkującym stawkę czynszu jest standard mieszkania. Zdecydowanie szybciej można znaleźć najemcę dla lokalu nowego lub po remoncie, estetycznego i zadbanego. Jeśli chodzi umeblowanie, to wymagania najemców są bardzo zróżnicowane – jedni decydują się na lokal bardzo skromnie wyposażony, tylko w podstawowe sprzęty, inni wolą zamieszkać w umeblowanym i wyposażonym kompletnie.
 
Podobnie, jak poprzednio, najszybciej wynajmowane są mieszkania rozkładowe, 2-pokojowe, z pokojami dostępnymi z hallu, z osobną kuchnią. W tym przypadku najemcami mogą być również osoby niepowiązane rodzinnie, czy też niezależne, które mają możliwość podzielenia kosztów czynszu. Z tego względu właśnie mieszkania 3- i 4-pokojowe chętnie najmują studenci, rozdzielając czynsz pośród kilka osób. Natomiast mieszkanie jednoprzestrzenne z otwartym na pokój aneksem kuchennym, nie daje takich możliwości, więc trudniej je wynająć.
Zdecydowanie mniejszy jest popyt na 1-pokojowe kawalerki, bo trzeba pamiętać, że czynsz opłacany jest przeważnie z pensji jednej osoby.
 
Niezmiennie, w miastach-ośrodkach międzynarodowego biznesu utrzymuje się stały popyt na mieszkania, domy w wysokim standardzie i apartamenty dla kadry menadżerskiej dużych firm.
 
 
Ceny wynajmu mieszkań, bez apartamentów, bez opłat za media [w zł/ m-c]
wrzesień 2011, źródło: WGN
miasto
mieszkania 1-pok.
mieszkania 2-pok.
mieszkania 3-pok.
Warszawa
900 – 2100
1100 – 2500
1500 – 2950
Kraków
800 – 1900
1100 – 1800
1300 – 2500
Wrocław
800 – 1400
1200 – 1700
1400 – 2200
Gdańsk
850 – 1400
1000 – 1700
1300 – 2100
Poznań
750 – 1300
1000 – 1550
1200 – 1900
Katowice
800 – 1200
 950 – 1500
1200 – 1650
 

Różnice w cenach najmu w obrębie tej samej kategorii mieszkań są wynikiem ich lokalizacji względem centrów miast. W bieżącej ofercie WGN zwiększyła się pula lokali z ceną najmu zbliżoną do dolnych granic każdego z przedziałów cenowych.


Małgorzata Battek
WGN Nieruchomości