Na rynek wszedł 10 lat później, jako model DynaTAC 8000x, który ważył prawie kilogram, a kształtem i w dotyku przypominał cegłę. Kosztował w detalu 3999 dolarów amerykańskich, a baterii starczało mu zaledwie na 30 minut. Daleko mu było pod względem funkcjonalności i piękności do dzisiejszych standardów, ale przez lata ulepszany i poprawiany, zrobił oszałamiającą karierę i podbił świat. W ciągu ostatniego dwudziestolecia grono subskrybentów telefonów komórkowych na świecie wzrosło z 12 milionów do prawie 5 miliardów.
W lipcu 1985 roku, dwa lata po wprowadzeniu DynaTAX 8000x na rynek, siedmiu wizjonerów spotkało się w domu profesora Uniwersytetu San Diego w Kalifornii, Irwina Jacobsa, aby przedyskutować nową ideę, która miała zrewolucjonizować na zawsze komunikację bezprzewodową. Franklin Antonio, Adelia Coffman, Andrew Cohen, Klein Gilhousen, Irwin Jacobs, Andrew Viterbi i Harvey White wdrożyli biznes plan, który przerodził się w wielki sukces firmy Qualcomm – nazwa pochodzi od skrótu Quality Communications. Od początku spółka zajmowała się komunikacją bezprzewodową i stała się znana m.in. z techniki CDMA (Code Division Multiple Access) używanej w telefonach komórkowych i satelitarnych.
Amerykańska firma informatyczna, mająca swoją główną siedzibę w San Diego w Kalifornii, posiada duże portfolio amerykańskich i międzynarodowych patentów, na które składa się 195 licencji. Spółka Qualcomm na oficjalnej stronie internetowej przyznaje, że korzeni CDMA należy szukać nie gdzie indziej, jak w Hollywood.
Filmy powstają w określonym miejscu i czasie, technologia pozostaje ponadczasowa – Hedy Lamarr
Hedy Lamarr, gwiazda kina lat 1930 i 1940, okrzyknięta najpiękniejszą kobietą świata, miała talent, o którym nikt nie wiedział.
Hedwig Eva Maria Kiesler, jak brzmiało jej prawdziwe nazwisko, urodziła się 1913 roku w Wiedniu w rodzinie austriackiego bankiera żydowskiego pochodzenia. Karierę filmową zaczęła dosyć wcześnie. W 1933 roku poślubiła wiedeńskiego biznesmena Friedricha Mandla, który zajmował się produkcją uzbrojenia, a zwłaszcza systemami łączności radiowej. Małżeństwo nie było udane. Zazdrosny mąż zakazał jej grania w filmach i jak głosi legenda, kontrolował żonę do tego stopnia, że zamykał ją w domu na klucz... lub zabierał na spotkania z partnerami biznesowymi i technikami. Tam właśnie Lamarr miała okazję zapoznać się z nowoczesną techniką. 
Małżeństwo Lamarr z Mandlem nie przetrwało długo i w 1937 roku zdesperowana żona uciekła do Londynu, Paryża i wreszcie do Hollywood, gdzie szybko została okrzyknięta gwiazdą studia filmowego MGM (Metro Goldwyn Meyer). W 1941 wraz z kompozytorem i swoim sąsiadem George'em Antheilem poświęciła się badaniom nad opracowaniem systemu FHSS (ang. frequency-hopping spread spectrum), polegającym na częstych skokowych zmianach częstotliwości nadawanego sygnału radiowego. System miał uniemożliwić wrogom przechwycenie i zakłócenie komunikacji z torpedami. Wynalazek oparty był na mechanicznym przełączaniu 88 częstotliwości sterowanych przez bęben z pianoli. Ze względów technicznych nie znalazł natychmiastowego zastosowania w czasie drugiej wojny światowej. Użyto go w czasie blokady Kuby w 1962 roku i ze względów militarnych utajniono aż do połowy lat 80. XX wieku. W 1997 roku Hedy Lamarr otrzymała nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki. Jej wynalazek oparty na technice niezbędnej do bezprzewodowej komunikacji jest wykorzystywany od ery przed komputerem po dzień dzisiejszy. 
Od telefonu komórkowego do smartfona
Dzisiaj do przeszłości należą komórki, które służyły tylko do łączenia i odbierania rozmów telefonicznych oraz wysyłania SMS-ów. Nowe smartfony to przenośne urządzenia telefoniczne integrujące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA - Personal Digital Assistant). Mają lepsze i większe ekrany, mocniejsze procesory i baterie, i bliżej im do przenośnych komputerów niż do zwykłych telefonów komórkowych. Obecne smartfony są o wiele bardziej skomplikowane i posiadają również funkcje przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, cyfrowego aparatu fotograficznego i prostej kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacją osobistą.
Ciekawostką jest, że urządzenia popularne na rynku amerykańskim są w zasadzie PDA z funkcjami telefonicznymi, natomiast na rynku europejskim są to głównie telefony komórkowe z funkcjami PDA. Z zebranych danych ewidentnie wynika, iż rynek urządzeń elektronicznych na świecie znacznie ewoluuje. Telefony komórkowe (2007 – 26%, 2011 – 16%) będą wypierane, przez smartfony (2007 – 2%, 2011 – 18%).
Pierwsze doświadczenia z przeniesieniem Internetu do smartfonów nie były niczym innym jak próbą przepakowania treści z komputera osobistego. Ale jak się okazało nie w tym rzecz. Urządzenia przenośne muszą mieć własne unikalne systemy operacyjne a hardware i software idealnie zintegrowane. Dzisiejszy konsument jest bardzo wymagający. Oczekuje on, że będzie cały czas podłączony do Internetu, surfowanie po nim szybkie i łatwe, bateria będzie mocniejsza i zawsze jeszcze będzie mógł zadzwonić. Na rynku producentów wygra ten, kto stworzy temu klientowi unikalne doświadczenie w jego własnym digitalnym świecie.
System otwarty zachętą dla deweloperów aplikacji
To, co sie dzieje w ostatnich latach można nazwać rywalizacją nie o lepsze urządzenie na rynku, ale o stworzenie lepszego ekosystemu. Dlatego dawni wrogowie jak Nokia, Samsung czy HTC dzisiaj tworzą alianse, które pozwolą im na powtórzenie sukcesu iPhona w 2007 roku, od którego wszystko się zaczęło.
Firma Apple zrewolucjonizowała podejście do klienta zapewniając użytkownikom iPhona nie tylko nowe urządzenie, ale cały ekosystem. Jednym z najbardziej rozpoznanych rozwiązań tego ekosystemu były iTunes. Jeśli jakiejś funkcji nie było w standardowym wyposażeniu telefonu to w sklepach iTunes dostępnych w menu telefonu, można zainstalować odpowiednią aplikację. Z czasem zaczęło się pojawiać więcej i więcej aplikacji, które stworzyły nieograniczone możliwości dla ich deweloperów. Ale niekoniecznie wiąże się to z firmą Apple. Steve Jobs zdecydował, że ekosystem Apple będzie zamkniętym obiegiem (ang - close source) i chociaż deweloperzy aplikacji współpracują z firmą ma to miejsce tylko w ograniczonym zakresie.
Tymczasem zainspirowana sukcesem, iPhona konkurencja stworzyła kolejny ekosystem. Google weszło na rynek z systemem Android, który dzisiaj przeżywa swoje momentum. Strategia Google jest odmienna od tej reprezentowanej przez Apple.  Stephen Elop, prezydent firmy Nokia, na konferencji Uplinq 2011 (dawniej Qualcomm), w czerwcu tego roku w San Diego, posłużył się obrazowym przykładem nawiązując do zamkniętego pudła firmy Apple, jako analogii do zamkniętego obiegu (ang – close source) i otwartego pudła Google nawiązując do otwartego obiegu (ang - open source). Pudło Goole jest otwarte jak widać na rysunku, ale pozostaje pytanie na jak długo?
Steven Elop zapowiedział tworzenie kolejnego ekosystemu we współpracy Windows z Nokią. Ma to być całkowicie otwarty i współpracujący z deweloperami ekosystem. Dostaną oni wszystkie niezbędne narzędzia do budowania aplikacji i wszelką pomoc w rozwijaniu swojej kreatywności.
Jak twierdzi Paul Jacobs, CEO firmy Qualcomm, znajdujemy się dopiero na progu rewolucji urządzeń mobilnych. Na pytanie, jakie są możliwości na rynku urządzeń przenośnych przez najbliższe 5 lat wskazuje rozrywkę i gry, media społecznościowe i sektor medyczny. A może to będzie coś nowego, co całkowicie nas zaskoczy?

Lidia Paulińska – Thompson

źródło: Property Journal  8-9/2011