Wiosna to zazwyczaj czas, kiedy łatwiej można znaleźć korzystną ofertę mieszkania do wynajmu. W przeciwieństwie do lata i wczesnej jesieni, kiedy to popyt podkręcają studenci – nowi, szukający swojego pierwszego lokum, lub powracający po wakacyjnej przerwie. W bieżącym roku sytuacja jest jeszcze korzystniejsza, bo mieszkań do wynajmu przybyło. W dużych miastach Polski podaż kilkukrotnie przewyższa popyt, co znalazło odbicie w spadkach cen najmów. Średnio ceny obniżyły się o 4 – 8% , głównie w wyniku zmniejszenia górnych granic cen dla poszczególnych kategorii mieszkań.
 
Niezmiennie największy wpływ na wysokość stawki najmu ma lokalizacja mieszkania względem centrum miasta, ewentualnie wyższej uczelni lub dużego zakładu pracy. W przypadku mieszkań poza centrum i na przedmieściach, wyższe czynsze najmu osiągają położone w pobliżu przystanków komunikacji publicznej. Drugim czynnikiem warunkującym cenę jest standard mieszkania, w tym poziom umeblowania i wyposażenia w najpotrzebniejsze sprzęty. Szybciej znajdują najemców mieszkania nowe lub po remoncie, zadbane i estetycznie urządzone, bez zbędnego przeładowania.
 
Podobnie, jak w poprzednim okresie najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe, rozkładowe, czyli dwa niezależne pokoje z wydzieloną kuchnią i łazienką. W tym przypadku najemcami mogą być dwie niezależne osoby, studiujące lub pracujące, które dzielą się kosztami czynszu. Następnie kawalerki, ale o niewygórowanej cenie, ponieważ opłacane są przeważnie z dochodów jednej osoby. Mieszkania trzy- i czteropokojowe chętnie wynajmują studenci, którym łatwiej jest podzielić czynsz na kilka osób.
 
Tradycyjnie, w miastach będących dużymi ośrodkami biznesu utrzymuje się popyt na mieszkania w wysokim standardzie z przeznaczeniem dla kadry zarządzającej zagranicznych firm.
 
Warszawa - największą i najbardziej różnorodną pod względem standardu i cen ofertę mieszkań do wynajmu można znaleźć w Warszawie. Najwyższe stawki cenowe osiągają mieszkania w Śródmieściu, w nowej części Żoliborza, na Mokotowie oraz na Bielanach, Służewcu, Ursynowie i Kabatach, czyli w osiedlach sąsiadujących z linią metra. Tak, jak w innych miastach decydująca jest szybka i w miarę bezkolizyjna komunikacja z centrum. Z tego względu tańsze są mieszkania w dzielnicach prawobrzeżnych oraz w osiedlach na obrzeżu miasta i w miejscowościach-satelitach stolicy. Ceny ofertowe dla atrakcyjnych lokalizacji i wysokiego standardu są stabilne, chociaż łatwiej, niż w ubiegłym roku, poddają się negocjacyjnym obniżkom.
 
 
 
Warszawa, ceny ofertowe wynajmu mieszkań na terenie miasta, bez uwzględnienia apartamentów, w zł/ m-c, kwiecień 2011
1-pokojowe    
900 – 2000
2-pokojowe    
1250 – 3300
3-pokojowe    
1680 – 3500
źródło: WGN
 
Kraków - rejony, w których najlepiej wynajmują się mieszkania to niezmiennie dzielnice: Stare Miasto, Bronowice, Łobzów, Krowodrza. Tańsze oferty można znaleźć w: Nowej Hucie, Bieżanowie, Kurdwanowie, Łagiewnikach – ze względu na dużą odległość i gorszą komunikację z centrum miasta. Tak jak w przypadku innych dużych miasta, utrzymuje się przewaga podaży nad popytem. Ceny są stabilne, ale zwłaszcza w przypadku mniej atrakcyjnych lokalizacji, właściciele mieszkań są elastyczni w negocjacjach.
 
Kraków, ceny ofertowe wynajmu mieszkań, bez uwzględnienia apartamentów, w zł/ m-c, kwiecień 2011
1-pokojowe       
800 – 1200 
2-pokojowe    
1000 – 1500
3-pokojowe    
1800 – 3100
opracowanie: WGN
 
Wrocław - najdroższe czynsze najmu mają mieszkania zlokalizowane w dzielnicach: Stare Miasto, Śródmieście, zwłaszcza w okolicach wyższych uczelni, a jest ich tu 5; Krzyki, zwłaszcza w części willowej, natomiast na południu dużo jest nowych osiedli deweloperskich, które cieszą się popytem pod warunkiem dobrego skomunikowania z centrum. Popularne są w ostatnich latach osiedla w dzielnicy Fabryczna, pomimo większej odległości od centrum – zachętą są niższe ceny i sprawny system komunikacji, zwłaszcza publicznej.
 
Wrocław, ceny ofertowe wynajmu mieszkań, bez uwzględnienia apartamentów,  w zł/ m-c, kwiecień 2011
1-pokojowe       
 800 – 1300 / średnio 1000
2-pokojowe    
1100 – 1600 / średnio 1400
3-pokojowe    
1400 – 2100 / średnio  1800
źródło: WGN
 
Trójmiasto - od kwietnia 2010 ceny wynajmu mieszkań ulegały stopniowej obniżce. Z końcem wiosny ceny będą się stabilizować z uwagi na zbliżający się popyt urlopowy oraz rezerwację pokoi i mieszkań. W Trójmieście popularnym trendem jest wynajem mieszkań na doby; cena podawana jest często za osobę, na dobę – tak, jak w hotelu.
 
Ceny ofertowe wynajmu mieszkań w Trójmieście, bez uwzględnienia apartamentów,
w zł/ m-c, kwiecień 2011
 
Mieszkania 1pok.
Mieszkania 2pok.
Mieszkania 3pok.
Gdańsk
800 – 1100
800 – 1900
1250 – 2900
Sopot
700 – 2200
1290 – 2500
1500 – 4500
Gdynia
800 – 1200
1100 – 1900
1200 – 2700
źródło: WGN   

Małgorzata Battek 

źródło: Property Journal   nr 4-5/2011