W porównaniu do roku ubiegłego wynajem lokali takich jak np. biura wzrósł o 50%.
Najbardziej atrakcyjnym miejscem statystycznie biorąc jest dzielnica Tiergarten, gdzie ceny wynajmu powierzchni biurowych wyniosły od  9,60 EURO do  12 EURO za metr kwadratowy.
Przykladowo w Berlinie w dzielnicy Liechtenberg ze względu na ograniczenie kosztu wynajmu lokali biurowych, firmy podejmują wspólpracę wynajmując jeden wspólny lokal.
W tym lokalu znajduje się wspólny sekretariat, wspólna kuchnia i pomieszczenia socjalne, a także miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Wynajem 20 mkw powierzchni biurowej kosztuje brutto 165  EURO.
Ceny wynajmu powierzchni sklepowych w porównanoiu do ubiegłego roku nie uległy większym zmianom. Przykładowo  dzielnica Berlin -Lichtenberg : bardzo dobre położenie, duże okno wystawowe, zlokalizowane na jednym poziomie, powierzchnia ca 120 mkw, cena : 965 EURO brutto  tj. 8,041 EURO  za 1 mkw.
Biorąc pod uwagę rynek wynajmu hal produkcyjnych oraz hal pod składowanie różnego rodzaju materiałów, możemy stwierdzić, że podaż jest stosunkowo duża, natomiast zainteresowanie średnie. Koszt wynajmu 1 mkw wynosi średnio ok. 3 EURO  za mkw.
Wynajem obiektów gastronomicznych kształtuje się w cenie ok. 6 EURO brutto za 1 mkw, natomiast kupując sklep w dobrym punkcie miasta, cena 1 mkw kształtuje się w granicach ok. 1000 EURO  za 1 mkw.
Zainteresowanie kupnem gruntów inwestycyjnych w Niemczech w porównaniu do ubiegłego roku nie uległo widocznej zmianie. Przykładowo ceny gruntów w dzielnicy Berlina : Marzahn kształtują się w cenie ok. 200 EURO  za 1mkw, natomiast na obrzeżach Berlina ( okolice Potsdamu )ceny kupna osiągają ok.. 20 euro  za 1 mkw.
Porównując ubiegłoroczne ceny wynajmu oraz sprzedaży powierzchni komercyjnych, obserwujemy stały wzrost cen.
Moim zdaniem rynek nieruchomości komercyjnych w Niemczech  rozwija się i zmierza w pozytywnym kierunku.
 
A. Abrahamowicz
Abrahamowicz Immobilien International