W Dubaju trwa budowa nowego mega portu lotniczego. Al Maktoum International, bo taką nosi nazwę od nazwiska szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum, będzie dysponował pięcioma pasami startowymi i pasami lądowania; planuje się obsługę 160 milionów pasażerów rocznie oraz 14 milionów ton ładunków w ruchu międzykontynentalnym. Dla porównania: Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport, który obecnie jest największy na świecie, obsłużył w ubiegłym roku niecałe 90 milionów pasażerów. Zakończenie całości inwestycji przewidywane jest na 2017 rok, ale pierwszy terminal ma działać już w I kwartale 2011. Szacunkowy koszt to 32 miliardy dolarów.

Obecne lotnisko, Dubai International przejmie rolę regionalnego portu lotniczego, do 2013 roku będzie zmodernizowane i rozbudowane kosztem 4,2 miliardów dolarów, tak by móc obsłużyć 80 milionów pasażerów rocznie, zamiast obecnych 60 milinów.

Pomimo kryzysu dubajskie linie lotnicze Emirates Airlines zamówiły w ostatnich latach w sumie 90 gigantycznych Airbusów A380, największych i najnowocześniejszych samolotów pasażerskich na świecie. 

zdjęcia: wikipedia.pl