"Będę rozmawiał m.in. z przedstawicielami najważniejszych chińskich firm inwestycyjnych i zachęcał ich do udziału w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa" - podkreślił szef resortu skarbu.

Minister od 2008 r. miał spotkanie z inwestorami z kilku krajów, m.in. z Anglii, Francji, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Od lipca 2009 r. w MSP funkcjonuje Centrum Relacji Inwestorskich, którego celem jest ułatwianie kontaktu na linii inwestor – przedstawiciele resortu.

Plan prywatyzacji na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU w połowie maja, prywatyzację pierwszej i drugiej grupy chemicznej, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów.
Ponadto MSP zamierza wyłonić inwestora dla Energi, oraz sprzedać za pośrednictwem giełdy pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej.

Całkowite przychody osiągnięte z prywatyzacji za okres styczeń – kwiecień 2010 r. wyniosły 5,8 mld zł. Wg ministra skarbu jest szansa osiągnąć 25 mld zł w całym 2010 r.

 

(źródło: PAP)