W dzisiejszych czasach galerie handlowe, czy też centra handlowe, to nie tylko miejsca skupiające wiele sklepów i punktów usługowych. Dzisiaj są to wielkie, zorganizowane kompleksy, z własną marką, infrastrukturą, a także rozrywką. Do galerii handlowej nie chodzimy już tylko po zakupy. To przede wszystkim, sposób spędzania wolnego czasu: to miejsce, gdzie idziemy, jeśli mamy przerwę między zajęciami na uczelni, to miejsce, gdzie idziemy na randkę do kina z drugą połówką, to miejsce, gdzie gramy w kręgle z przyjaciółmi, a w końcu, to miejsce, gdzie idziemy napić się kawy, aby nieco zwolnić tempo dnia i odrobinę się wyciszyć, co jest dużym paradoksem, bo przecież te ogromne kompleksy stale tętnią życiem.

Galerie handlowe przypominają ludzki organizm: mnóstwo komórek sklepowych, połączonych ze sobą żyłami ruchomych schodów i wind, a ich żywicielem jest biegający z portfelem klient. I tak, jak za ludzkim organizmem, tak za galeriami stoją ogromne liczby.

Magnolia Park to centrum handlowo- rozrywkowe, zarządzane przez Multi Mall Management Poland Sp. z o.o. Skylight Building, położone przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic Wrocławia, Legnickiej. Całe centrum zajmuje ok. 240 000 m2 , z czego 74 428 m2, to powierzchnia usługowa. Znajdują się tu dwa piętra, na których zlokalizowanych jest 230 lokali usługowych. 41 217 m2 to powierzchnia przeznaczona na rekreację i wypoczynek: restauracje, kawiarnie, kino Helios, a także, otwarta ostatnio, siłownia sieci Pure.Styl, w jakim urządzona jest Magnolia, przywodzi na myśl Stary Browar w Poznaniu. Czerwona cegła, metal i szkło to elementy dominujące w wystroju.

Pasaż Grunwaldzki to centrum handlowe, usytuowane na placu Grunwaldzkim, obok Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i biurowca Grunwaldzki Center. I chyba właśnie położenie Pasażu decyduje o tym, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych galerii handlowych we Wrocławiu. Wśród klientów dominują szczególnie studenci politechniki i obu uniwersytetów.

Inwestorem Pasażu jest Echo Investment S.A., który zrealizował również takie inwestycje, jak: Babka Tower w Warszawie, Centrum Olimpijskie w Warszawie oraz biurowiec Orion w Łodzi. Samo otwarcie Pasażu Grunwaldzkiego nastąpiło 4 kwietnia 2007 r. o godzinie 7:00, jednak około 10 został ponownie zamknięty, co wiązało się z ogromnym skandalem, ponieważ właściciel nie posiadał pozwolenia od inspekcji budowlanej. Ponownie Pasaż otworzono 21 kwietnia 2007 r.

Pasaż oferuje ok. 130 000 m2 powierzchni handlowej, z czego najwięcej zajmują Saturn (ok. 5 000 m2), C&A (2 400 m2), czy H&M (2 200 m2). To w Pasażu Grunwaldzkim swoje pierwsze sklepy otworzyły takie marki jak Stradivarius, Oysho, czy Pull&Bear.

Galeria Dominikańska to pierwsza inwestycja firmy ECE poza granicami Niemiec, która jest jednocześnie i deweloperem, i zarządcą Galerii. Zlokalizowana przy pl. Dominikańskim, w bezpośrednim sąsiedztwie rynku Galeria Dominikańska, była pierwsza dużą galerią handlową we Wrocławiu. Została otwarta 17 sierpnia 2001 r. i jeszcze w tym samym roku zdobyła szereg nagród, w tym nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Znajduje się tutaj 30 000 m2 powierzchni handlowej oraz 2 500 m2 powierzchni biurowej. Trzykondygnacyjny parking, z których ostatni poziom znajduje się na dachu budynku, mieści ok. 900 samochodów. Galerię Dominikańską rocznie odwiedza ponad 11 mln osób.

Arkady Wrocławskie to jedna z dwóch galerii handlowych należących do jednego z najbogatszych ludzi w Polsce, Leszka Czarneckiego. Arkady to kompleks handlowo-biurowy, który został otwarty 28 kwietnia 2007 roku, posiada powierzchnię handlową wynoszącą 30 000 m2 oraz 9 000 m2 powierzchni biurowej. Unikatową rzeczą, która wyróznia Arkady na tle innych galerii jest potężne, wielopiętrowe akwarium, które zawiera 120 000 l wody, w którym pływają różne gatunki ryb, w tym rekiny.

Ostatnią wielkoformatową galeria we Wrocławiu jest Sky Tower. Otwarta z dużym rozmachem (transmisja w Dzień Dobry TVN wraz z zaproszoną plejadą gwiazd show biznesu) w sierpniu 2013 roku. Galeria należy również do Leszka Czarneckiego i jest częścią dużego kompleksu mieszkalno-biurowo-handlowego. W tym samym budynku znajduje się wysoka na 212 m wieża (obecnie najwyższy budynek mieszkalny w Polsce). Sama galeria obfituje w markowe butiki, takie jak Eva Minge czy butik z odzieżą Macieja Zienia i Bohoboco. Znajdziemy tu również największą w Polsce sale bilardową i kręgielnie, a także największy (tak, tak) na świecie system interaktywnej instalacji, która przygotowana jest do prowadzenia dialogu z każdym gościem. Najprościej mówiąc, rozmowa ze ścianą w filmie science fiction.

Katarzyna Surma, redaktor WGN