Jak podaje Grupa PSB – w sierpniu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego (+0,6%), izolacji termicznych (+0,5%) i wodochronnych (+0,2%). Spadły natomiast ceny silikatów (-1,1%), pokryć i folii dachowych, rynien (-1%), chemii budowlanej (-0,8%), gazobetonów (-0,7%), suchej zabudowy (-0,6%) i mat. ściennych ceramicznych (-0,2%). W pozostałych grupach ceny nie zmieniły się.
W kategorii „inne” wzrosły jedynie ceny farb, lakierów, tapet (+5,9%). Natomiast spadły ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-0,7%) oraz cementu, wapna (-0,6%). Nie zmieniły się ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram, ogrodzeń.

Jeśli natomiast chodzi o robociznę w przypadku budowy nieruchomości, tutaj sytuacja jest inna.  Jak podaje portal wielkie budowanie.pl, w ciąg trzech miesięcy od lipca do końca września 2014 ceny usług budowlanych wzrosły o 5,4 proc. – czyli o 0,7 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najbardziej podrożały usługi budowlane (ponad 6 proc.) a wykończeniówka nieruchomości zdrożała o 3,5 proc.
Wg autorów analizy budowlanka odczuwa obecnie poprawę popytu na rynku nieruchomości, przy brakach kadrowych, co skutkuje presją na wynagrodzenia a tym samym wzrosty cen.


„Budownictwo znalazło się w drugiej połowie roku w fazie wzrostu inwestycji i po dwóch latach spadku liczby firm operujących na rynku występują poważne braki kadrowe. Firm jest mało, a na dodatek brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Taka sytuacja rodzi większe koszty zatrudnienia i ma bezpośrednie przełożenie na obecny wzrost cen usług. Jeśli chodzi o inwestycje publiczne, to ich rosnąca liczba we wrześniu tylko nakręcała spirale wzrostu cen. W październiku spodziewamy się jednak większej stabilizacji cenowej i być może nieco niższych cen w branży wykończeniowej. Wszystko zależeć będzie tym razem od pogody i dostępności inwestycji. Nasi analitycy nie widzą jednak szans na spadek cen znany z ubiegłych lat przynajmniej do końca roku.” – napisano w zestawieniu.

 Jeśli chodzi o regiony Polski we wrześniu spadły ceny za budowę nieruchomości w stosunku do średniej w dwóch województwach: lubuskim i świętokrzyskim pozostałe regiony utrzymują relacje cenowe do średniej w kraju na podobnym poziomie. Najwyższe ceny usług są w województwach mazowieckim i małopolskim, najniższe w województwie podkarpackim, lubuskim, opolskim, świętokrzyskim i podlaskim.

W segmencie usług wykończeniowych ceny na budowę nieruchomości we wrześniu wzrosły o około 1 proc. Szczególne wzrosty dotyczą usług związanych z glazurą i parkietami. To one w tej grupie decydowały o obecnym koszcie remontów. Jak tłumaczą autorzy zestawienia - usługi parkieciarskie należą  do niszy wykończeniowej i być może to był powód w którym trudniej było o firmy tego typu. Usługi glazurnicze należą do ekskluzywnych prac. Ich ceny osiągnęły średnio w Polsce stawkę niemal 50 zł netto/ m2 i jest to najwyższa wartość w ostatnich 5 latach. Standardowe ceny występowały na usługi malarsko-szpachlarskie (malowanie – 8 zł za metr, gładź – 15 zł), montaż G-k czy położenie paneli podłogowych tutaj ceny były nawet nieznacznie niższe niż rok temu (39 zł/ m kw).

Wzrosły natomiast ceny białego montażu (średnio 81 zł – montaż WC), ale od dwóch tygodni panuje stabilizacja cen w tym obszarze.
Dobra wiadomość jest taka, że od października spodziewane jest uspokojenie cenowe w branży wykończeniowej dla nieruchomości. Możliwy jest też spadek cen, w związku z sezonowym spadkiem popytu na nieruchomości.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN