Wielu zainteresowanych programem zaskoczyły ustalone limity. W wielu miastach zakup mieszkania mieszczącego się w progu cenowym przyznanym w ramach „Mieszkania dla Młodych” okazał się bardzo trudny. Najczęściej rządowe wsparcie umożliwia bowiem kupno mieszkania w mało atrakcyjnych lokalizacjach, z dala od centrum, na obrzeżach miast. Problem będą miały również osoby zainteresowane zakupem domu. Jeżeli chciałyby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”, to niestety powierzchnia domów, które mogłyby kupić ograniczona metrażem. Program dopuszcza kupno domu jednorodzinnego o powierzchni do około 100 m2. Jest to więc kolejne poważne utrudnienie dla osób, które marzą o mieszkaniach w centrach miast, jak również dużych domach jednorodzinnych.
W zaistniałej sytuacji okazuje się, że mieszkania z rynku wtórnego wciąż są względnie atrakcyjne dla wielu osób poszukujących swojego własnego lokum.
Największą zaletą mieszkań używanych jest ich lokalizacja. Lokale z rynku wtórnego znajdują się w budynkach usytuowanych najczęściej w bardzo pożądanych miejscach, a więc w centrach miast, blisko komunikacji miejskiej oraz parków miejskich. Dodatkowo w większości przypadków mieszkania używane są już wykończone, a więc posiadają podstawowe sprzęty AGD, biały montaż w łazience, panele podłogowe, kafelki itd. W odróżnieniu od nich, w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego właścicieli czeka urządzanie lokum od podstaw, co naraża ich na dodatkowe, bardzo wysokie koszty. Zaletą w tej sytuacji jest jednak możliwość dopasowania wszystkiego wedle własnego gustu.
Warto wspomnieć o cenach mieszkań z rynku wtórnego. Są one bardzo często tańsze od tych z rynku pierwotnego. Dodatkowo czasami można trafić na prawdziwą okazję cenową, kiedy to mp. właścicielowi zależy na szybkiej sprzedaży, albo gdy jest on zainteresowany zamianą mieszkania z niewielką dopłatą.
Deweloperzy nie pozostają jednak bierni w temacie cen mieszkań. Kiedy na stronie dedykowanej programowi „Mieszkanie dla Młodych” zaprezentowano limity cen, deweloperzy szybko zorientowali się, że ich mieszkania nie mieszczą się w owych limitach. W odpowiedzi niektórzy z nich zdecydowali się więc obniżyć ceny mieszkań. Często jednak obniżkom tym towarzyszy obniżenie jakości używanych do budowy materiałów.
Widać więc, że zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak również mieszkania z rynku wtórnego mają swoje zalety, a także oczywiste wady. Z pewnością pojawienie się programu „mieszkanie dla Młodych”, następcy „Rodziny na swoim”, przyczyniło się do zmniejszenia zainteresowania mieszkaniami używanymi. Mimo wszystko jednak nie można mówić o zepchnięciu mieszkań używanych w cień, gdyż w dalszym ciągu zainteresowanie nimi jest bardzo wyraźne.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN