Polska należy do krajów europejskich z najniższą płacą minimalną, choć w ciągu ostatnich pięciu lat realna stawka rosła prawie najszybciej.
21 krajów z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej posiada regulacje dotyczące wynagrodzenia minimalnego obowiązujące na poziomie krajowym. Pod względem
nominalnej wartości płacy minimalnej, wyrażonej w euro, Polska znajduje się na 12 pozycji wśród krajów UE – wynika z raportu firmy Sedlak & Sedlak.
Najwyższa stawka wynagrodzenia minimalnego obowiązuje w Luksemburgu – 1 874 euro (jest prawie 5 razy większa niż w naszym kraju). Z kolei najniższe wynagrodzenie minimalne otrzymują mieszkańcy Rumunii – 158 euro (jest to zaledwie 40 % stawki w Polsce). Z wyliczeń firmy wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat
realna wartość wynagrodzenia minimalnego w kraju wzrosła aż o 22,2 %. Większy miała tylko Słowenia wynoszący 31,4 %. Odwrotny trend obserwujemy w 9 europejskich krajach w związku z kryzysem. Największy spadek w całej UE odnotowała Grecja aż o 29 %, choć poziom płacy minimalnej drastycznie spada także w krajach takich jak Czechy czy Wielka Brytania. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce od 1 stycznia tego roku wynosi 1600 zł brutto.