— Spadek pozycji Warszawy jest powodowany tym, że miasta ze stabilnych gospodarczo państw, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg oraz Londyn, zdecydowanie poprawiły swoje notowania w porównaniu z rokiem ubiegłym — tłumaczy Kinga Barchoń, dyrektor w zespole do spraw nieruchomości w PwC.
Najwyżej oceniono Berlin, Monachium i Londyn. Najgorzej postrzegane są wciąż miasta z krajów, które znalazły się w centrum kryzysu ekonomicznego z 2008 r. — Ateny, Lizbona, Dublin, Madryt i Barcelona.
— Po pięciu latach od początku kryzysu finansowego inwestorzy nadal ostrożnie podchodzą do inwestowania kapitału. Wybierają więc miasta niskiego ryzyka, znajdujące się w państwach stabilnych gospodarczo — przekonuje Joe Montgomery, dyrektor naczelny ULI Europe. Warszawa wciąż znajduje się w tej grupie. W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości nasza stolica zajęła 8. miejsce (w poprzednim roku 6.). To najlepszy wynik wśród miast Europy Środkowej. W zestawieniu dotyczącym perspektyw do działalności deweloperskiej Warszawa uplasowała się na 6. miejscu. Analitycy przewidują, że w 2013 r. najbardziej obiecującym rodzajem inwestycji w Warszawie będą centra handlowe (8. miejsce), a w drugiej kolejności biura (6. miejsce).
— Polska jest nadal ceniona przez światowych inwestorów. Przyciąga ich nie tylko płynność rynku oraz rosnąca siła gospodarki w naszym kraju, lecz także konkurencyjne ceny i wysoka jakość ofert. Warszawa jest biznesowym i finansowym centrum Europy Środkowej i Wschodniej — mówi Kinga Barchoń.