- Staniemy się wysoko wyspecjalizowanym bankiem dla mikro, małych i średnich firm. Integracja daje nam stabilną bazę, w szczególności kapitałową, do szybkiego rozwoju i tworzenia nowych produktów - powiedział Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Banki podały, że ich fuzja ma zostać sfinalizowana w 2013 roku i po otrzymaniu wszelkich wymaganych zgód nastąpi operacyjne połączenie obu banku. Nowy bank będzie zatrudniać ok. 700 osób pracujących w 55 oddziałach FM Banku oraz w pięciu centrach korporacyjnych Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
FM Bank SA to pierwsza w Polsce instytucja finansowa wyspecjalizowana w obsłudze mikro i małych firm. Głównym założeniem działalności FM Banku jest przybliżenie mikro i małym firmom nowoczesnych usług bankowych oraz umożliwienie im dostępu do środków finansowych na rozwój i inwestycje. FM Bank rozpoczął działalność operacyjną 23 lutego 2010 roku, a jego sieć oddziałów liczy obecnie 55 placówek w całej Polsce.
Oferta produktowa FM Banku została przygotowana z myślą o finansowaniu rozwoju mikro i małych firm oraz gromadzeniu oszczędności - lokowaniu nadwyżek finansowych przez klientów indywidualnych, firmy oraz pozostałych uczestników rynku finansowego. Bank zwraca uwagę mikroprzedsiębiorców na ich pozafinansowe potrzeby i równocześnie proponuje rozwiązania przynoszące konkretne korzyści: konta firmowe z dodatkowymi usługami taki jak szeroki pakiet usług chroniących firmę - prywatna opieka medyczna dla przedsiębiorcy, jego rodziny i pracowników; opiekę prawnika czy pakiety windykacyjne. Polski Bank Przedsiębiorczości SA działa w Polsce od ponad 17 lat. Wcześniej znany był pod nazwą WestLB Bank Polska. W 1995 roku Westdeutsche Landesbank Polska SA otrzymał pełną licencję bankową. Bank zajmował się finansowaniem projektów typu "greenfield", emisją euroobligacji komunalnych, finansowaniem projektów autostradowych. W 1997 roku Bank finansował m.in. projekt konwersji elektrowni węglowej na gazową (ENS Sp. z o.o.) oraz projekt typu "greenfield": budowa rurociągu gazowego (EuRoPol GAZ SA). Rok później został wdrożony system realizacji płatności masowych z wykorzystaniem skanowania, a także przeprowadzona została pierwsza emisja euroobligacji komunalnych (Miasto Kraków). W 1999 roku WestLB Bank Polska uzyskał mandat na finansowanie pierwszej koncesji autostradowej (A4), a w kolejnych latach finansował projekty autostradowe (A2, A4).
Bankowcy z większym optymizmem patrzą w przyszłość. W marcu poprawę sytuacji ekonomicznej ekonomicznej odnotowano w co czwartym banku, a w co trzeciej placówce oczekuje się poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych miesięcy - wynika z badania irmy TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich. Widać poprawę miedzy innymi na rynku depozytów złotowych, ale tylko wśród klientów indywidualnych. Wyraźnie poprawiła się ocena sytuacji na rynku kredytów złotowych.
Poza tym, w ciągu ostatniego miesiąca wzrósł odsetek placówek deklarujących obniżenie oprocentowania kredytów.