Pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowy domu jest decyzja o tym, jak budynek ma wyglądać, czyli wybór projektu. Polacy raczej rzadko decydują się na eksperymenty w tej kwestii. Tylko 31 proc. domów będzie budowanych według indywidualnego i dedykowanego projektu. Pozostali użytkownicy wybierają kupno gotowego projektu. Polacy chcą budować przede wszystkim tradycyjne domy murowane z cegły ceramicznej (44,1 proc.). Blisko co trzeci użytkownik (32 proc.) chce zlecić budowę murowanego domu z bloczku komórkowego. Mniejszą popularnością cieszą się inne technologie budowania, takie jak szkieletowa, którą wskazywał co 12 respondent (8,5 proc. zapytań) oraz z bala (zaledwie 3,1 proc. zapytań).
Dachówką kryty blisko połowa (44,8 proc.) użytkowników portali internetowych preferuje pokrycie swojego dachu dachówką ceramiczną, między innymi karpiówką. Co trzeci użytkownik (35 proc.) decydował się na pokrycie dachu blachodachówką lub innymi rodzajami blachy. Oprócz dachówki cementowej, którą chciał użyć co dziesiąty respondent (10,5 proc.), w zapytaniach wskazywano także m.in. chęć wykonania stropodachu płaskiego czy pokrycie gontem drewnianym. Chociaż Polacy chcą budować tradycyjne domy murowane, to jednak odchodzą od budowania piwnic. Przeprowadzona analiza zapytań pokazuje, że tylko co ósmy zlecający (12 proc.) jest zainteresowany podpiwniczeniem swojego domu.
Co trzeci poszukujący ekipy budowlanej zamierza zlecić budowę domu do stanu surowego zamkniętego, a więc z oknami, dachem i drzwiami. Pozostałe instalacje i montaże wykona inna ekipa budowlana lub właściciel będzie wykańczać swój dom samodzielnie. Nieco mniej osób decyduje się na odbiór domu z wykonanymi wszystkimi instalacjami (stan deweloperski). Co piąty pytający chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego bez okien, drzwi i dachu. Użytkownicy proszą również o oferty kompleksowej budowy i wykończenia pod klucz (tak brzmi co siódme zapytanie).
Na podstawie wycen 19 firm budowlanych realizujących zlecenia Klientów portalu Oferteo.pl przykładowego domu murowanego o powierzchni 102 m2, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy, wzorowanego na projekcie orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz" to inwestycja rzędu 200-300 tys. złotych.

Rozbieżności w podanych kwotach wynikają przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także z przyjętego standardu wykończenia.