Dzieci i nastolatki, które oglądają dużo telewizji częściej przejawiają zachowania antyspołeczne i przestępcze w wieku dorosłym, niż rówieśnicy, którzy nie spędzali zbyt dużo czasu przed ekranem TV
Zdaniem autorów pracy wyniki te potwierdzają słuszność przekonania, że rodzice powinni ograniczać dzieciom czas spędzany przed telewizorem. Naukowcy z University of Otago w Nowej Zelandii doszli do takich wniosków na podstawie badań w grupie ok. 1 tys. dzieci z nowozelandzkiego miasta Dunedin, które przyszły na świat w latach 1972-73. Dane na temat czasu spędzanego przez nie przed TV w wieku od 5 do 15 lat aktualizowano co dwa lata. Informacje na temat agresywnych i antyspołecznych cech osobowości, dopuszczania się aktów przemocy oraz otrzymanych wyroków za przestępstwa kryminalne zbierano do 26. roku życia. Okazało się, że młodzi dorośli, którzy spędzali więcej czasu na oglądaniu TV w dzieciństwie lub wieku nastoletnim znacznie częściej dostawali wyroki za przestępstwa kryminalne, przejawiali agresywne zachowania i cechy osobowości, a nawet mieli diagnozowaną osobowość antyspołeczną (inaczej osobowość dysocjacyjną czy psychopatyczną) niż rówieśnicy, którzy w przeszłości oglądali mniej telewizji.
Ryzyko skazania za przestępstwo kryminalne w okresie wczesnej dorosłości wzrastało o ok. 30 proc. wraz z każdą dodatkową godziną spędzaną w dzieciństwie przed TV wieczorem w przeciętny powszedni dzień.
Zaobserwowana zależność dotyczyła w podobnym stopniu obu płci. Nie można jej było wyjaśnić wskaźnikiem inteligencji (IQ) badanych, społeczno-ekonomicznym statusem rodziny, agresywnymi lub antyspołecznymi zachowaniami we wczesnym dzieciństwie lub sposobem wychowania przez rodziców. Jak podkreśla współautorka pracy Lindsay Robertson, w badaniu nie stwierdzono też odwrotnego związku, tj. by dzieci, które już wykazują zachowania antyspołeczne lub agresję oglądały dłużej telewizję. „Było raczej tak, iż dzieci, które dużo czasu spędzały przed ekranem TV częściej przejawiały antyspołeczne zachowania i cechy osobowości w wieku dorosłym” - zaznacza badaczka. Najnowsze badania sugerują zatem, że związek ten ma charakter przyczynowo-skutkowy, choć bezpośrednio tego nie dowodzą, zaznaczają naukowcy. „Antyspołeczne zachowania stanowią ogromny problem dla społeczeństwa. Choć nie twierdzimy, że TV jest przyczyną ich wszystkich, wyniki naszych badań wskazują, że ograniczenie jej oglądania mogłoby w pewien sposób wpłynąć na redukcję tego typu zachowań w społeczeństwie” - komentuje współautor badań prof. Bob Hancox.
Naukowcy przypominają, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by dzieci oglądały programy telewizyjne dobrej jakości nie dłużej niż 1-2 godziny dziennie.