W Modlinie trwa kontrola naprawy pasa startowego. - Przeprowadzimy dzisiaj oględziny. Ale musimy się też posługiwać oceną właściwych jednostek badawczych, m.in. Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych - zaznacza Grabowski. - Jeżeli ocena będzie pozytywna, to będzie podstawa do tego, żeby rozważyć możliwość dopuszczenia ruchu na tym pasie. Pewne roboty mogą być wykonane później - dodaje. W poniedziałek do WINB wpłynęły dokumenty potrzebne do kontroli. Po zapoznaniu się z dokumentacją, Jaromir Grabowski, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że część wymaganych prac naprawczych nie została wykonana, a inne mają tylko charakter tymczasowych zabezpieczeń. - Z dokumentów wynika też, że nie została wykonana hydrofobizacja - nasączenie substancją, która wypiera wodę, chroni przed kruszeniem po przyjściu mrozów. Część napraw została dokonana środkiem dobrym do stosowania zimą, ale nie na trwałe - wylicza Grabowski. - Wiemy też, że nie wszystko da się zrobić, bo warunki pogodowe na to nie pozwalają - dodaje
Jeżeli WINB da zielone światło, stan progów będzie musiał jeszcze sprawdzić Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dopiero po pozytywnej opinii ULC będzie można przywrócić normalny ruch na lotnisku. - Myślę, że wyników kontroli można spodziewać się w ciągu kilku dniu. Nie sugerujemy się żadnymi podawanymi datami. Dla nas jest istotne, co zostało wykonane i jakie są oceny techniczne - przekonuje inspektor.
Co na to władze portu? - Wykonawca zapewnia nas, że wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami – zapewniała w poniedziałek Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska. - Nie mam podstaw, żeby to podważać. Mam nadzieję, że kiedy inspektor przyjedzie do nas na miejsce, jednak przyzna rację i będzie możliwe uruchomienie lotniska - dodała. Mikołajczyk podkreślała, że szczeliny w pasie startowym zostały zabezpieczone tymczasowo ze względu na porę roku: - To jest oczywiste. Nie można prowadzić innego rodzaju prac. Oczywiście tutaj też muszą dojść do głosu fachowcy w tej dziedzinie i myślę, że inspektor nadzoru budowlanego jest najwłaściwszym podmiotem - podsumowała.
Linie lotnicze Ryanair i Wizz Air zapowiedziały na razie, że zostaną na Lotnisku Chopina do 15 stycznia.
22 grudnia 2012 r. wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego cofnął pozwolenie na użytkowanie betonowej części pasa startowego lotniska w Modlinie. Powodem były pęknięcia i dziury.