Wykonawcą Centrum Usług Korporacyjnych za ponad 42,9 mln zł będzie wybrany w przetargu warszawski Budimex, natomiast Laboratorium Centralne, które będzie kosztować ponad 34,3 mln zł, wykona spółka AWBUD z siedzibą w Fugasówce. Oba obiekty to części większego projektu PPPT o nazwie Centrum Usług Biznesowych.
Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej prezes PPPT Iwona Lewandowska, łączna kwota dofinansowania obu inwestycji ze środków Unii Europejskiej wyniesie około 30 mln zł, a pozostała część nakładów będzie pochodziła ze środków własnych spółki i kredytu.
PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie gmina Płock i PKN Orlen.
„Rozpoczynamy i wdrażamy projekty, które zgodnie z założeniami pierwotnymi, doprowadzą do stworzenia w Płocku nowej infrastruktury: nowoczesnej powierzchni laboratoryjnej o profilu chemicznym oraz nowoczesnej powierzchni biurowej dla sektora wsparcia procesów biznesowych" - powiedziała Lewandowska. Dodała, iż w przypadku obu obiektów - Centrum Usług Korporacyjnych i Laboratorium Centralnego - podmioty zewnętrzne, które mogłyby ulokować tam swoją działalność, wyraziły dotychczas wstępne zainteresowanie ponad połową dostępnej powierzchni.
"To dwie bardzo ważne inwestycje dla Płocka, dające szansę na ożywienie gospodarcze. O skali przedsięwzięcia może świadczyć zestawienie kosztów tych inwestycji, czyli ponad 77 mln zł, z budżetem inwestycyjnym miasta, który od kilku lat sięga mniej więcej od 100 do 130 mln zł" - podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Przyznał, że w ramach Centrum Usług Biznesowych w PPPT nie powstanie, jak planowano wcześniej, trzeci element tego projektu, czyli ośrodek przetwarzania danych - Data Center. Przetarg na wybór wykonawcy został unieważniony. Według Nowakowskiego, budowa Data Center nie uzyskała zgody PKN Orlen, jako udziałowca PPPT, ze względu na "zbyt duże ryzyko". "Żyjemy w czasach kryzysu, gdzie każda złotówka musi być wydawana w sposób celowy i oszczędny" - dodał prezydent Płocka.
Nowakowski zaznaczył, że PPPT nie wycofuje się definitywnie z projektu Data Center, ale odkłada go w czasie. "Będziemy starali się ten projekt tak dopracować i tak zmodyfikować, obserwując to, co dzieje się w rzeczywistości gospodarczej, aby przy okazji następnej transzy dofinansowania unijnego móc ponownie starać się o środki na realizację tego przedsięwzięcia" - wyjaśnił prezydent Płocka. Dodał, iż oznacza to ewentualną możliwość powrotu do inwestycji Data Center od 2014 r.
Lewandowska dopowiedziała, że chociaż PPPT nie wybuduje na razie Data Center, to w ramach projektu Centrum Usług Biznesowych spółka zamierza zrealizować "założenia programowe" przypisane dla ośrodka przetwarzania danych. "Zarówno Centrum Usług Korporacyjnych, jak i Laboratorium Centralne, będzie miało swoją autonomiczną infrastrukturę IT, a podmioty, które będą lokalizowały działalność w obu obiektach, będą mogły tę infrastrukturę wykorzystywać" - zapewniła prezes PPPT.
Centrum Usług Korporacyjnych będzie mieścić się w budynku o powierzchni użytkowej około 9,5 tys. metrów kw., przeznaczonej dla inwestorów oferujących usługi i produkty obejmujące m.in. procesy finansowe, księgowe, zarządzania zasobami ludzkimi, sprzedaży i zakupów.
Laboratorium Centralne powstanie w zespole obiektów o powierzchni użytkowej około 6,5 tys. metrów kw., przy czym same laboratoria zajmą mniej więcej 5,6 tys. metrów kw., a pozostała powierzchnia przeznaczona zostanie na część administracyjną.