Dlaczego półtora- a nie dwukondygnacyjne? Z prostej przyczyny – poddasze nie stanowi dodatkowego piętra. Dawniej poddasza były najczęściej nieużytkowe i stanowiły składzik na niepotrzebne na co dzień rzeczy. Z czasem zarówno deweloperzy, jak i sami mieszkańcy domów dostrzegli ich potencjał. Przestrzeń – duża i niewykorzystana, była w zasięgu ich ręki. Grzechem byłoby nie stworzyć na tej powierzchni dodatkowych pomieszczeń, które odciążyłyby przeładowany parter.

W efekcie rynek zalały projekty domów z użytkowym poddaszem.

Domy półtorakondygnacyjne stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują zbyt dużą działką, na tyle rozległą, by móc postawić na niej większy dom parterowy. Powierzchnia jednego poziomu może wynosić raptem 50-60 metrów kwadratowych, ale dzięki dodatkowemu poddaszu niemal podwaja przestrzeń do życia.

Domy z dwuspadowym dachem, a takie najczęściej spotkamy w przypadku domów półtorakondygnacyjnych, bardzo ładnie się prezentują. Nie da się ukryć, że zewnętrzny wygląd domu jest jednym z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie nieruchomości.

Przyjrzymy się zatem, na jaką przestrzeń do życia możemy liczyć, decydując się na zakup domu półtorakondygnacyjnego.

Zacznijmy od domu o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Na jaki rozkład pomieszczeń możemy liczyć na takiej powierzchni? Parter o powierzchni około 40 metrów kwadratowych pomieści przestronny pokój dzienny o pow. około 23 metrów kw. Na przestrzeni tej zmieści się jeszcze przestronna, około 10-metrowa kuchnia, hol i niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Część nocna, czyli podzielona na pokoje, znajdowałaby się wówczas na poddaszu o powierzchni około 30 metrów kwadratowych. Spokojnie można rozlokować na takim metrażu 3 niewielkie sypialnie, ponadto łazienkę z wc oraz garderobę.

Jeżeli taka przestrzeń byłaby dla nas niewystarczająca, to spójrzmy na projekt 100 metrowego domu z poddaszem użytkowym. Parter mógłby mieć powierzchnię 60 metrów kwadratowych. Znajdowałby się tam duży pokój dzienny o powierzchni około 25-30 metrów kwadratowych. Do tego około 15.metrowa kuchnia, hol, niewielkie wc i pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu natomiast mogłyby się znajdować 3 przestronne sypialnie, łazienka z wc i garderoba. Całe poddasze miałoby powierzchnię około 40 metrów kwadratowych.

Osoby, które potrzebują jeszcze większej przestrzeni życiowej, mogą pokusić się o 200.metrowy dom. Parter miałby wówczas powierzchnię około 110 metrów kwadratowych. Obejmowałby 20-30 metrowy salon, dużą, widną kuchnię, jadalnię, wc o powierzchni około 6 metrów kw., oraz pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu liczącym około 90 metrów kwadratowych znajdowałyby się 3 duże pokoje, o powierzchni około 20 metrów kw. każdy. Do tego około 15 metrowa łazienka z wc i garderoba. Można by również wygospodarować nieco miejsca na niewielkie pomieszczenie gospodarcze.

Na podstawie powyższych, przykładowych projektów domów widać, że domy z poddaszem gwarantują naprawdę rozkładowy układ pomieszczeń. Można w naturalny sposób oddzielić część dzienną od nocnej części sypialnianej. Ponadto w przypadku domów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych można zaaranżować dwa wc (w tym jedno z łazienką), co stanowi niewątpliwy atut, zwłaszcza w przypadku większej ilości mieszkańców.

Domy z poddaszem są nie tylko estetyczne, ale i bardzo funkcjonalne. Swoim użytkownikom zapewniają maksymalny komfort. Właśnie z tych powodów wielu Polaków decyduje się na wybór tego rodzaju nieruchomości.

 

Magdalena Paluch
Dział Analz WGN