Dlaczego wzięcie pod lupę dewelopera jest tak istotne? Przecież na rynku jest tak wiele inwestycji, które realizowane są przecież przez specjalistów z doświadczeniem... Czy oby na pewno? Niestety liczne przypadki pokazują, że inwestorzy szumnie nazywający się deweloperami nie zawsze realizują swoje inwestycje zgodnie z planem, w sposób należyty. Przypadków, kiedy projekt zupełnie nie pokrywał się z efektem końcowym, nie da się wyliczyć na palcach jednej ręki.

Niejednokrotnie sporów pomiędzy kupującym i sprzedającym nie daje się załatwić polubownie, w efekcie czego spory te rozstrzyga sąd. Jak jednak wiadomo, na decyzję sądu można czekać miesiącami lub nawet latami, a mieszkać gdzieś trzeba od razu.

Czasami udaje się skłonić dewelopera do upustów cenowych, napraw wadliwych elementów itp., jednak jest to droga przez mękę. Kupujący muszą się dopominać, straszyć, pisać pisma... Rzadko bowiem inwestor sam z siebie przyznaje się do błędu.

Aby uniknąć powyższych, przykrych sytuacji, ważne jest rozeznanie się w renomie dewelopera. Przypuśćmy, że zainteresowała nas konkretna inwestycja, jednak nazwa dewelopera nic nam nie mówi (zresztą nawet, jeśli deweloper jest znany, należy go sprawdzić). Nie machajmy na to ręką, lecz prześwietlmy firmę, której planujemy przekazać nasze oszczędności.

Pierwszym, najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie dewelopera jest poszukanie opinii o nim w Internecie. Na forach internetowych wypowiada się wielu właścicieli mieszkań, najczęściej tych niezadowolonych, którzy chcą ustrzec innych przed nieuczciwymi deweloperami. Tą drogą możemy znaleźć cenne dla nas informacje na temat naszego inwestora, dowiedzieć się czy realizuje inwestycje w terminie, czy były jakieś problemy z przekazaniem mieszkania itp. Internet jest naprawdę cennym źródłem wiedzy. Oczywiście pamiętajmy, że ile ludzi tyle opinii, dlatego nie traktujmy komentarzy na forach jako wyroczni.

Kolejną ważną czynnością jest sprawdzenie, czy nasz deweloper realizował już jakieś inne inwestycje. Z pewnością lepiej zdecydować się kupić mieszkanie od kogoś, kto ma już na swoim koncie udane budowy i zadowolonych klientów. Co więcej, jeśli na stronie podana jest lokalizacja zrealizowanych inwestycji (a najczęściej jest), to możemy wybrać się tam i ocenić finalny wygląd inwestycji. Zdjęcia w Internecie i projekty nie oddają faktycznego stanu nieruchomości.

Ważne jest również sprawdzenie, czy nasz deweloper nie ma problemów finansowych. Brak płynności finansowej dewelopera może prowadzić do bardzo poważnych z punktu widzenia kupującego problemów. Może choćby okazać się, że pieniądze przekazane mu w ramach zadatku na realizację inwestycji, nieuczciwy deweloper przeznaczy na inne cele. Wiarygodność finansową dewelopera sprawdzić możemy w biurze informacji gospodarczej.

Równie istotne jest zapoznanie się z prospektem informacyjnym interesującej nas inwestycji. Przeanalizujmy, czy deweloper ma pozwolenie na budowę na konkretnym gruncie. Przeczytajmy umowę i jeszcze przed jej podpisaniem skontaktujmy się z deweloperem w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości czy dokonania zmian w umowie.

Renoma dewelopera często sprawia, że decydujemy się na wybór nieruchomości z jego oferty bez zastanowienia. Można oczywiście uważać, że znany deweloper ma większe niż konkurencja doświadczenie, konkurencyjne ceny i dobrze zrealizowanie inwestycje. Niejednokrotnie tak właśnie jest. Niemniej jednak bez względu na to, czy nasz deweloper jest obecny na rynku od wielu lat i cieszy się dobrą renomą, czy też dopiero zaczyna realizować swoje pierwsze inwestycje deweloperskie, prześwietlmy go na ile to możliwe, aby ze spokojem móc przekazać mu swoje pieniądze i czekać na przekazanie kluczy do mieszkania.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN