Wzrost popytu na mieszkania oraz ich cen sprzedaży, który wystąpił w ostatnim kwartale 2003 i pierwszych miesiącach bieżącego roku, został wyhamowany po magicznej dacie 1 maja. Letnie miesiące były bardziej stabilne. Utrzymuje się co prawda w dalszym ciągu popyt na małe 1- i 2-pokojowe mieszkania, zwłaszcza z rynku pierwotnego, ale ich ceny, nie rosną już tak gwałtownie. Ostateczna zwyżka cen, w ciągu ostatnich dwóch kwartałów 2004 roku, zamyka się w przedziałach:
• dla mieszkań 1- i 2-pokojowych, o powierzchni do 40 m2 - 9-11% w zależności od regionu,
• dla mieszkań 3-pokojowych o powierzchni do 55 m2 - 4-5 %,
• mieszkania duże, zwłaszcza stare, w budynkach z wielkiej płyty, zachowały ceny bez zmian.

Podaż mieszkań w ofercie biur nieruchomości utrzymuje się na stałym poziomie. Wg Działu Analiz WGN na jednego kupującego przypada 2,6 oferty sprzedaży małych mieszkań. 1- i 2-pokojowe mieszkania sprzedawane są najszybciej. Najczęściej kupują je młodzi ludzie jako pierwsze lokum, studenci - a właściwe ich rodzice oraz prywatni inwestorzy, jako lokatę kapitału, z przeznaczeniem do wynajmu.

październik 2004 r.

Ceny transakcyjne sprzedaży mieszkań 2-pokojowych w przeciętnych lokalizacjach, rynek wtórny, wrzesień 2004

Widełki cenowe są duże ponieważ na ostateczną cenę zakupu mają wpływ: lokalizacja, standard, stan techniczny, podaż w danym miejscu i czasie.
Tak jak w poprzednim okresie, podstawowym źródłem finansowania zakupu mieszkań są kredyty hipoteczne, z których korzysta około 76 % kupujących. Wobec sierpniowej podwyżki stóp procentowych, najtańsze kredyty złotowe podrożały do 7- 8.9 %. W przypadku kolejnych podwyżek stóp procentowych, nastąpi niekorzystne dalsze podrożenie kredytów, a tym samym zahamowanie popytu.

Rynek sprzedaży domów

Podaż, od dwóch lat, znacznie przewyższa popyt. Wg Działu Analiz WGN na jednego kupującego przypada 9,1 oferty sprzedaży. Chwilowe zwiększenie zainteresowania zakupem domów wystąpiło na początku bieżącego roku, jednak nie znalazło to przełożenia na ilość transakcji. Przyczynami tego zwiększonego popytu były obawy o wzrost cen domów po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz szereg zmian postrzeganych, jako utrudnienia w prowadzeniu nowych inwestycji, np. brak aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego, wzrost cen materiałów budowlanych i obawa o wzrost cen gruntów obiążonych 22-procentowym podatkiem VAT.
Przy obecnym poziomie cen, trudno znaleźć kupującego, zwłaszcza w przypadku, gdy dom jest w złym stanie technicznym, o nieciekawej bryle i z materiałów słabej jakości. Coraz częstsze są przypadki, że domy których jedyną zaletą jest lokalizacja w dobrej dzielnicy willowej, gdzie brak już wolnych terenów pod zabudowę, są po zakupie wyburzone, a w ich miejsce wznoszone są nowe, według indywidualnych projektów i nowoczesnych technologii.
Zainteresowaniem klientów cieszą się tanie domy do remontu w rejonach podmiejskich - jednak takich ofert jest mało, a także nowe domy (wybudowane do 5 lat wstecz) o powierzchni 150 - 200 m2, na działkach 900 - 1500 m2.

październik 2004 r.

Ceny ofertowe sprzedaży domów w przeciętnie dobrych lokalizacjach, rynek wtórny, wrzesień 2004


Rynek wynajmu mieszkań

Bez znaczących zmian od początku roku. Duża podaż mieszkań w dobrym standardzie, przewyższająca popyt około 5-krotnie. Najszybciej znajdują najemców mieszkania małe 1- i 2-pokojowe oraz apartamenty o wysokim standardzie, o powierzchni 70 - 130 m2.
Podstawowym wymogiem znalezienia najemcy jest wysoki standard mieszkania, dostęp do internetu, w pełni wyposażona kuchnia, nowa armatura i wyposażenie łazienki. Najemcy kawalerek i małych mieszkań, to najczęściej młodzi ludzie - uczniowie i studenci. Wzrost popytu trwa więc od lipca do początku października. Dla szybkiego znalezienia kontrahenta ważna jest lokalizacja w pobliżu wyższej uczelni, ale liczy się też przystępny czynsz i dobry standard mieszkania.
Luksusowe apartamenty najmują przede wszystkim przedstawiciele zagranicznych firm - kadra zarządzająca i pracownicy. Od maja br. obserwuje się wzmożony napływ tej grupy najemców.

Ceny kształtują się na poziomie:
• małe mieszkanie 1- i 2-pokojowe, o pow. 27- 46 m2 - 600-1200 zł + eksploatacja,
• apartamenty o wysokim standardzie - od 2500 zł +eksploatacja.

Małgorzata Battek
Dział Analiz Rynku WGN