Za najbardziej właściwą definicję apartamentu, można przyjąć: luksusowe, duże mieszkanie w najlepszej, prestiżowej lokalizacji dla danego miasta czy miejscowości, zapewniające pełny komfort, bezpieczeństwo i wygodę mieszkania. I bardzo ważne – o czym zapominają niektórzy – piękny widok z okna to jeden z podstawowych elementów luksusu w apartamencie; dlatego za lokalizację na najwyższych kondygnacjach mieszkalnych wieżowców płaci się dodatkowo.

Apartamentem może być mieszkanie w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy czy też w małym, nowoczesnym kondominium, albo w kilkudziesięciopiętrowej wieży mieszkalnej, jak np. Złoty Żagiel w Warszawie, Sea Towers w Gdyni czy Sky Tower we Wrocławiu. Ważne, aby spełniało podstawowe wymogi, jak: bardzo dobra lokalizacja, wysoki standard wykończenia i technicznego wyposażenia, oraz bogaty program usług dodatkowych, w tym sportowo – rekreacyjnych, zapewniający komfort zamieszkiwania. Można powiedzieć, że apartament ma się opiekować swoim właścicielem, a nie odwrotnie.

 

Rynek apartamentów w Polsce rozwinął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, początkowo tylko w Warszawie. Kolejne miasta, w których zaczęto budować apartamenty to: Kraków, Wrocław, Gdynia oraz znane kurorty, jak Sopot, Jurata, Międzyzdroje, Zakopane, Wisła. Jak widać, są to miejsca z jakichś względów atrakcyjne do zamieszkania – duże metropolie tętniące życiem, ośrodki biznesu, zwłaszcza międzynarodowego, modne kurorty. Rozwój rynku przyhamował międzynarodowy kryzys finansowy – wiele planowanych na lata 2008 – 2009 dużych inwestycji zostało wstrzymanych lub przeprojektowanych do niższego standardu. W bieżącym roku możemy jednak mówić o powrocie koniunktury, przerwane budowy znowu ruszyły.

 

Rynek apartamentowy nie nastawia się na masowego odbiorcę, jest skierowany w stronę bardziej zamożnej części społeczeństwa. Liczną grupę klientów tego rynku stanowią menadżerowie dużych firm i korporacji międzynarodowych, lokujących w Polsce swoje przedstawicielstwa.

 

Jak w każdej dziedzinie życia, również na rynku apartamentowym pojawiają się nowe mody.

Jak już wspomniałem, jednym z podstawowych atrybutów apartamentu jest prestiżowa lokalizacja. Wiadomo jednak, że obszary tych prestiżowych lokalizacji w każdym mieście są ograniczone. Pomysłowi deweloperzy wprowadzają więc nowe mody. Na przykład apartamenty o charakterze loftów – tu szerokie pole do popisu mają miasta z zabudową poprzemysłową w ścisłym centrum, jak Łódź – przykładem są lofty w dawnej fabryce Scheiblera; Poznań ma City Park w zabytkowych koszarach ułanów, w dzielnicy Grunwald. We Wrocławiu powstają Lofty Platinum w dawnych, przedwojennych zakładach winiarskich przy ul. Inowrocławskiej na Starym Mieście, niedaleko Rynku.

 

A jeśli w atrakcyjnej lokalizacji nie ma budynków pofabrycznych – to trzeba je stworzyć! Na przykład w Warszawie przy ul. Woronicza powstaje kompleks mieszkalny o charakterze softloftów, czyli nowo budowany obiekt, naśladujący surową stylistykę wnętrz poindustrialnych. Według informacji dewelopera, mają tam być też mieszkania w standardzie apartamentów.

 

Około 4 lata temu pojawiła się inna, nowa na polskim rynku, tendencja - budowanie małych podmiejskich osiedli luksusowych, apartamentowych domów w kompleksie z polem golfowym. Przykłady: Valley Golf  Village pod Krakowem – tu dodatkową atrakcją jest klub jeździecki, Toya Golf pod Wrocławiem, czy Mazury Residence koło Giżycka, gdzie oferuje się mieszkańcom własną przystań jachtową oraz prywatne lotnisko dla awionetek i śmigłowców.

 

Czy opłaca się inwestować w drogie nieruchomości? To zależy od kwoty, jaką dysponujemy. Mieszkania apartamentowe są drogie, należą więc do nieruchomości o wydłużonym czasie kapitalizacji. Jednak spadek popytu w ostatnich dwóch latach, wymusił obniżkę cen ofertowych średnio o 18%. Jest więc dobry czas na tego typu inwestycje. Można zdywersyfikować swoje inwestycje poprzez zakup nieruchomości luksusowej oraz np. nabycie 1- lub 2-pokojowego mieszkania, w popularnym standardzie albo do remontu, w dobrej lokalizacji, z przeznaczeniem na wynajem. Podaż mieszkań na rynku jest wciąż duża, a ceny jeszcze umiarkowane po spadkach w ubiegłych dwóch latach. Biorąc pod uwagę ogólną koniunkturę gospodarczą, Polska jest bezpiecznym krajem do inwestowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zasięgnąć opinii profesjonalnego doradcy rynku.

 

 

Leszek Michniak

WGN Nieruchomości 

źródło: Property Journal  nr 8-9/2010

il. projekt Sky Tower we Wrocławiu