Rynek nieruchomości stale się rozwija, na czym zyskuje również segment lokali handlowych, których na rynku pojawia się coraz więcej. Oczywiście najbogatszą ofertę znajdziemy w większych miastach, gdzie różnorodność lokali na sprzedaż i lokali na wynajem jest bardzo duża.

Często przeglądając oferty dostępne na rynku mamy jasno określone kryteria, czego poszukujemy. Tymczasem po zaznajomieniu się z bogatą ofertą możemy stracić tę pewność. Może lepiej zainwestować w lokal przy głównej ulicy? A może wybrać ten, który jest już wykończony pod naszą działalność? Czy ważne są dla nas miejsca parkingowe dla klientów? I wreszcie – czy lepiej wybrać lokal na wynajem, czy może lokal handlowy na sprzedaż?

Odpowiedź na powyższe pytania nie jest łatwa. Jeśli chodzi o parametry naszego lokalu, to znaczy jego powierzchnię, usytuowanie, dodatkowe udogodnienia, standard wykończenia itp., to decyzja jest tutaj czysto subiektywna. Oczywistym jest, że każdemu może podobać się inny wystrój, standard czy rozkład pomieszczeń w lokalu. Bardzo ważną kwestią jest jednak to, czy zdecydujemy się wynająć lokal handlowy, czy może wolimy raczej stać się jego pełnoprawnym właścicielem.

Na jakie kwestie powinniśmy więc zwrócić uwagę w obu przypadkach i które rozwiązanie będzie dla nas bardziej korzystne?
W przypadku lokali handlowych na wynajem sprawa jest nieco mniej skomplikowana. Możemy zdecydować się na taki lokal, który odpowiada naszym aktualnym potrzebom. Jeśli potrzebujemy lokalu z dwoma pokojami, to spokojnie właśnie takich na rynku możemy poszukiwać. Wiele zależy oczywiście od charakteru naszej działalności, pamiętajmy że klienci przyzwyczajają się do miejsca i w przypadku zmiany lokalizacji możemy ich stracić, jednak zawsze mamy taką możliwość. W sytuacji, kiedy lokal handlowy przestanie spełniać nasze wymagania, zawsze możemy zdecydować się na przeniesienie swojej działalności w inne miejsce, bardziej nowoczesne, większe itp.

Decydując się na zakup lokalu handlowego musimy liczyć się z tym, że wiążemy się z danym miejscem na długie lata. Zakup lokalu wiąże się z o wiele większymi wydatkami, a nawet w sytuacji gdy postanowimy go sprzedać, możemy dość długo czekać na kupca z odpowiednim budżetem. Ponadto decydując się na zakup lokalu handlowego pamiętajmy o tym, aby myśleć przyszłościowo. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w lokal handlowy w potencjałem, to jest taki, który daje możliwość zmiany aranżacji, rozkładu pomieszczeń czy rozbudowy. Zakładając, że nasz biznes ma nam przynosić zyski i stale się rozwijać, musimy wziąć pod uwagę fakt, że z biegiem lat będzie nam potrzebna coraz większa ilość miejsca. Być może zatrudnimy nowych pracowników, albo po prostu będziemy potrzebowali więcej miejsca na archiwizację dokumentów. Tego typu kwestie są niezwykle ważne i należy je przemyśleć jeszcze zanim zaczniemy przeglądać oferty na rynku nieruchomości.

Drugą kwestią, od jakiej zależy rodzaj lokalu na jaki się zdecydujemy, jest budżet. Jeśli nasze finanse są skromne, nie mamy odłożonej większej puli gotówki, to lepiej nie decydować się na zakup lokalu handlowego (na przykład przy wsparciu kredytu). O wiele bezpieczniej jest wynająć lokal handlowy i gromadzić kapitał na zakup własnej nieruchomości w przyszłości. Jeśli bowiem stan naszego budżetu się pogorszy, będziemy mogli wypowiedzieć umowę najmu i przenieść się np. do tańszego lokalu w innej lokalizacji. Natomiast gdy nasza firma zacznie powoli przynosić profity i rozwijać się, będziemy mogli poszukać nieco większego lokalu, który równocześnie nie obciąży znaczniej naszego budżetu.

Lokal handlowy na własność ma oczywiście tę zaletę, że po prostu jest naszą własnością. Nie musimy bać się, że wynajmujący wypowie nam z jakiegoś powodu umowę, adaptujemy lokal pod nasz gust i możemy dowolnie nim zarządzać. Aby jednak stać się jego właścicielem i móc go utrzymać, musimy prowadzić bardziej rozwinięte i przynoszące stałe dochody przedsiębiorstwo. Zaletą lokalu handlowego na własność jest to, że co miesiąc nie obciąża nas opłata za najem.

Wybór odpowiedniego lokalu z całą pewnością powinien zostać wcześniej dobrze przemyślany. Dzięki temu będziemy mogli zarówno uniknąć ewentualnych problemów z płynnością finansową, jak również lepiej dopasujemy odpowiedni lokal do naszych bieżących potrzeb.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN