Jak mówią Analitycy WGN, mieszkania na poddaszu są popularne na Zachodzie, a i u nas tego typu nieruchomości cieszą się rosnącym zainteresowaniem, choć zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników – nie brakuje. Liczba zalet i wad nieruchomości ze skosami jest bowiem podobna. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

ZALETY:
Cena -  Mieszkania na poddaszu są z reguły o kilka – kilkanaście procent tańsze od zwykłych mieszkań (nie zawsze ta reguła ma miejsce. Wiele zależy od standardu nieruchomości i dodatkowych udogodnień – przede wszystkim windy).  Warto zaznaczyć, że koniecznie musimy zapoznać się ze sposobem obliczania powierzchni mieszkania na poddaszu przez dewelopera, czy też na rynku wtórnym. Pamiętajmy, że są odpowiednie normy, które to regulują, a powierzchnię ze skosami oblicza się inaczej, niż w standardowej nieruchomości. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, by po prostu nie dać się oszukać i nie przepłacić.
Walory widokowe - Na pewno do zalet można zaliczyć ładny widok z okna, o ile budynek jest wystarczająco wysoki. Jeśli chodzi o poddasze domu jednorodzinnego raczej nie powinniśmy się nastawiać na oszałamiający efekt. Z pewnością zaletą będzie natomiast brak sąsiada u góry.
Specyficzny „klimat”, możliwości aranżacyjne  -  Dla wielu to najważniejsza zaleta tego typu nieruchomości. Oryginalnie i ergonomicznie zaplanowane mieszkanie na poddaszu cechuje się zazwyczaj swoistym przytulnym charakterem. Często też wysokość  takiej nieruchomości jest na tyle duża, że pozwala np. zamontować antresolę, co pozwala odzyskać przestrzeń. Takie mieszkania zazwyczaj mają całkiem przyzwoite metraże, wspomniana wysokość do dachu daje też wrażenie przestrzenności, a skosy wpływają na odczucie „przytulności’ przestrzeni.

WADY:
Problemy z temperaturą w mieszkaniu - Do najważniejszych wad mieszkań na poddaszu należy z pewnością kwestia temperatury. Latem mieszkanie tego typu może się bardzo nagrzewać, z kolei zimą, może być istotnie zimniej, niż na dole. Tak więc, chcąc zainwestować w tego typu nieruchomość musimy zapoznać się ze stanem izolacji. Niestety przy coraz bardziej zaskakującej pogodzie nawet ona może być zawodna, co – biorąc pod uwagę, że coraz częściej latem mamy upały w iście afrykańskim wydaniu – może oznaczać konieczność kosztownej inwestycji w klimatyzację. Ważne są też koszty ogrzewania zimą. By nie obawiać się miażdżących rachunków powinniśmy wypytać o nie właściciela nieruchomości. Z pewnością – jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy – dokonując oględzin takiego mieszkania – warto skorzystać z towarzystwa fachowca.
Problemy z nasłonecznieniem i wilgocią – ze  względu na małe okna, mieszkanie tego typu może mieć słaby dostęp naturalnego światła słonecznego. Życie bezpośrednio pod dachem ma ten plus, że nie mamy żadnego sąsiada nad sobą, natomiast przy oknach mogą pojawić się zacieki od deszczu. Sam deszcz bębniący w dach może również stanowić swoistą wadę.
Aranżacja, umeblowanie – ta sprawa nie będzie wadą, jeśli mamy wystarczająco mobilizacji, pomysł oraz niezbędny czas. Musimy pamiętać, że skosy sprawiają, że cześć metrażu nieruchomości tracimy. Nie wniesiemy na poddasze dużej szafy, regału czy kredensu. Siłą rzeczy trzeba będzie więc umeblować nieruchomość niestandardowo i zrobić to tak, by móc z niego normalnie korzystać. Czasem, by cieszyć się z funkcjonalności najlepszym wyjściem jest zamówienie mebli na wymiar. Takie rozwiązanie zajmuje jednak czas i pieniądze – choć należy zaznaczyć, że na rynku pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych firm oferujących takie produkty. Konkurencja jest silna, więc nie koniecznie musimy zapłacić więcej, niż w przypadku standardowych mebli.
Brak windy – nawet najsilniejsza determinacja może nie wystarczyć, gdy w codziennej perspektywie stanie przed nami konieczność wspinaczki np. na 5 piętro. Jeśli w budynku jest winda, nie ma problemu, choć z reguły oznacza to, że mieszkanie będzie droższe. Jeśli nie…. Musimy sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy gotowi każdego dnia kursować po schodach…

PODSUMOWANIE: Jak widzimy lista zalet i wad mieszkań na poddaszu jest porównywalna. Wiele zależy od oczekiwań klienta i tego na ile ma pomysł na taką nieruchomość. Pamiętajmy, żeby decydując się na oględziny mieszkań pod dachem, nabyć wystarczającą wiedzę lub skorzystać z porady fachowca. Jeśli wybierzemy mądrze, będziemy mogli oczywiście cieszyć się atrakcyjną nieruchomością.

Genowefa Marciczkiewicz, Dział WGN