Osoby, która posiadają większy kapitał i chcą go pomnożyć, często rozglądają się za najbardziej opłacalnym sposobem na inwestycję. Do niedawna bardzo popularne było inwestowanie w bankach. Popularnym produktem bankowym jest lokata terminowa. To bezpieczny sposób na inwestowanie, w dodatku to bank obraca za nas pieniędzmi. Ryzyko finansowe jest w tym przypadku niemal zerowe. Niestety, równie niskie co ryzyko, są także zarobki. W chwili obecnej średnie oprocentowanie rocznej lokaty wynosi niecałe 2 procent. To bardzo słaby zysk. Nie dziwi więc fakt, że wielu inwestorów skierowało swoją uwagę w stronę nieruchomości.

Mieszkania w dalszym ciągu stanowią dobry sposób na pomnożenie kapitału. Oczywiście tego rodzaju inwestycja wymaga dość sporego wkładu pieniężnego już na samym starcie. Kolejną kwestią jest to, że na zysk będziemy musieli trochę poczekać. To, jak szybko pomnożymy swoje pieniądze, zależy od cech kupowanego mieszkania.

Przede wszystkim wiele zależy od lokalizacji. Jeśli mieszkanie znajduje się w ścisłym centrum, to czasami nie musimy wręcz nic robić, aby i tak zarobić na jego sprzedaży. Osoby, które kupiły mieszkania w ścisłym centrum kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, mogą sprzedać je z całkiem sporym zyskiem bez podejmowania jakichkolwiek działań. Mieszkania o tak doskonałej lokalizacji są na tyle rzadkie i pożądane przez wielu kupujących, że nie trzeba nawet ich remontować, aby i tak przyniosły spory zysk.

Jeśli natomiast kupujemy mieszkanie w nieco gorszej lokalizacji, z pewnością konieczne będzie zwiększenie jego wartości w oczach potencjalnego kupującego. Najbardziej opłacalny jest zakup mieszkania w dobrym stanie technicznym, jednak od dawna nie remontowanego. Wytarty parkiet, kilkudziesięcioletnie meble, stare tapety – to wszystko odstrasza kupujących. Jeśli zatem kupimy takie mieszkanie i wykonamy gruntowny remont, z pewnością możemy liczyć na duży wzrost wartości nieruchomości.
Oczywiście wiele zależy od tego, jaki jest poziom naszej wiedzy na temat remontów mieszkań. Jeśli część lub większość prac remontowych wykonamy sami, nasz zysk z inwestycji poszybuje w górę. Jeśli jednak chcemy ograniczyć się do doglądania postępu prac, będziemy musieli przeznaczyć dodatkowe środki finansowe na wynajęcie ekipy remontowej.
Często dużą różnicę robi nawet samo pomalowanie ścian, odświeżenie parkietu czy położenie nowych paneli i wstawienie do mieszkania nowocześniejszych mebli.

Decydując się na zakup mieszkania musimy jeszcze podjąć decyzję, czy profity chcemy czerpać ratalnie, z wynajmu tego mieszkania, czy też zależy nam na jednorazowym zysku przy sprzedaży. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Z pewnością decyzję tę musimy podjąć już na etapie poszukiwania nieruchomości do zakupu, ponieważ od tego zależy, jakimi kryteriami będziemy się kierowali.

Mieszkania z cała pewnością stanowią bardzo dobre źródło do pomnażania kapitału. Niejednokrotnie to znacznie bardziej opłacalna inwestycja, niż wpłacenie pieniędzy na wspomnianą wyżej lokatę.

Aby jednak mieszkanie przyniosło nam zysk, musimy bardzo starannie wybrać takie, które posiada potencjał. Jeśli kupimy mieszkanie w bardzo złym stanie technicznym, zdewastowane, lub takie znajdujące się bardzo daleko od centrum albo zlokalizowane w cieszącej się złą sławą dzielnicy, na zysk będziemy musieli poczekać znacznie dłużej. W takim wypadku istnieje też ryzyko, że inwestycja przyniesie nam stratę. Inwestycja w nieruchomości jest wiec bardziej ryzykowna, jednak niejednokrotnie warta tego ryzyka.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN