Jeszcze do niedawna zainteresowanie terenami budowlanymi wyraźnie zmalało. Deweloperzy, dla których ceny za metr kwadratowy gruntu zaczęły być zbyt wysokie i nieopłacalne, zaczęli rozglądać się za jakąś alternatywą. Okazały się nią ziemie rolne, które nadają się do przekształcenia na grunty budowlane. Ich ceny są wyraźnie niższe, niż ceny za działki budowlane. Niejednokrotnie zachęcająca jest także ich lokalizacja. Tego rodzaju działki często znajdują się blisko kluczowych dróg i w niewielkiej odległości od centrów dużych miast. Często inwestorzy decydują się na ich zakup nawet nie ze względu na niższą cenę, a zwyczajnie z powodu tego, że w interesującej ich okolicy nie ma innych gruntów, na których mogliby budować.
Grunty rolne maja bowiem pewien minus, który często jest czynnikiem zniechęcających dla inwestorów. Przekształcenie ziemi rolnej na działkę budowlaną zajmuje sporo czasu, wymaga pewnej wiedzy i spełnienia wielu wymogów formalnych. Te czynniki niejednokrotnie zniechęcają inwestorów, zwłaszcza tych z mniejszym doświadczeniem, oraz tych, którym zależy na czasie. Wiadomo bowiem, że proces odrolnienia działki i przekształcenia jej na grunt budowlany może zająć sporo czasu., Dodatkowym ryzykiem są ewentualne komplikacje, jak na przykład braki formalne w trakcie procesu uzyskiwania zgody n przekształcenie gruntu rolnego na budowlany.
Z tego właśnie względu grunty rolne nie znajdują zainteresowania pośród wszystkich inwestorów. Na ich zakup decydują się raczej Ci, którzy posiadają czas, wiedzę merytoryczną, lub którzy po prostu nie dysponują większymi środkami finansowymi na zakup gotowej działki budowlanej.
Właściciele gruntów budowlanych nie powinni się więc martwić, że ich działki stracą na zainteresowaniu, a tym samym na wartości. Analitycy rynku nieruchomości wskazują na fakt, że zakup działki budowlanej to w dalszym ciągu bardzo dobra inwestycja kapitału. Oczywiście od razu należy zaznaczyć, że inwestycja w grunty nie należy do tych, które zwrócą się w krótkim czasie. Zakup działki z myślą o późniejszej sprzedaży to zdecydowanie inwestycja długoterminowa, która jednak może pozwolić nam na naprawdę dobry zarobek. Jak zauważają eksperci, ceny za działki budowlane cały czas rosną, chociaż wzrost ten nie jest równoważny. Dobrze położona działka z pewnością po upływie kilku czy kilkunastu lat, wypracuje dla nas dobry zarobek.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, aby zainwestować swoje pieniądze w zakup działki budowlanej, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na lokalizację działki. To ona jest najważniejszym kryterium, ponieważ decyduje o atrakcyjności naszego gruntu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grunty budowlane zlokalizowane na obrzeżach dużych miast. Zainteresowaniem cieszą się także ziemie położone w miejscowościach przylegających do największych miast w Polsce, takich jak Warszawa czy Wrocław.
Kolejną kwestia jest oczywiście wielkość działki budowlanej oraz jej kształt. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się grunty o kształcie w miarę równego prostokąta czy kwadratu, gdyż są najprostsze do zabudowy.
Bardzo istotną rolę odgrywa bliskość utwardzonych dróg i komunikacji miejskiej. Istotne jest również to, czy do działki zostały już doprowadzone media.
Jeśli uda nam się kupić atrakcyjny grunt budowlany, możemy być niemal pewni, że w ciągu najbliższych lat inwestycja zwróci nam się z dużym procentem.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN