Inwestycje dewelopersko-hotelarskie, gdzie przy pomocy dewelopera, który wybuduje obiekt (zwykle klasy premium), pomocy pośrednika, który go wynajmie oraz zarządcy, który utrzyma apartament w odpowiednim stanie, można czerpać stały częściowo gwarantowany zysk. Są to jednak inwestycje rozpoczynające się od kwot 500/600 tysięcy złotych. Nie jest to oferta dla zwykłego Kowalskiego. Natomiast przy pomocy kredytu czy własnych środków, za stosunkowo niewielkie pieniądze można stać się właścicielem kawałka gruntu położonego w malowniczej scenerii. Inwestowanie w działki rekreacyjne jest opłacalne - ale trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy na temat gruntów, przekształceń, własności i planów, można nie trafnie zainwestować. Zakup działki i postawienie na niej domu letniskowego lub zakup już działki zabudowanej jest wciąż ofertą skierowaną do osób zamożniejszych. Oczywiście można na taki zakup otrzymać kredyt, jednak zazwyczaj bank proponuje pożyczkę hipoteczną zabezpieczoną na innej nieobciążonej nieruchomości. Czy bank przyjmie zabezpieczenie na pożądanej nieruchomości zależy od wielu czynników m.in. takich jak indywidualna wycena działki, jej położenie oraz zbywalność.

Najatrakcyjniejsze są działki na terenach turystycznych, jak również w okolicach podmiejskich. Wyznacznikiem są tutaj walory krajobrazowe, najbardziej pożądane są działki nad jeziorem, które popularnością nie odbiegają zbytnio od tych położonych nad morzem czy w górach. Największą zaletą będzie oczywiście nieduża odległość od miejsca zamieszkania, co przy weekendowych wyjazdach mieszkańców miast ma duże znaczenie. Inwestycja w grunt rekreacyjny nie będzie miała sensu i nie przyniesie korzyści, jeżeli jest to nieruchomość oddalona zbyt daleko od większych miast, nie posiadająca widocznych walorów estetycznych i znajdująca się w otoczeniu hałasu, czy spalin. Kluczowym i decydującym wręcz czynnikiem jest cena, która nie powinna zbytnio odbiegać od średnich cen nieruchomości w regionie.

Podaż takich działek obecnie jest duża. WGN posiada na bieżąco kilkaset ofert działek rekreacyjnych również z własnymi prywatnymi plażami. Najwięcej przybywa ich w województwie warmińsko-mazurskim. Ponad połowa działek rekreacyjnych wystawionych na sprzedaż kształtuje się w cenach 20 – 100 tysięcy złotych, 45% z nich kosztuje ponad 100 tysięcy złotych, natomiast reszta z nich dostępna jest za mniej niż 20 tysięcy złotych. Świetna okazja na tanią działkę staje się finalnie znacznie droższa, gdy dodamy do ceny wysoki koszt doprowadzenia mediów. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić czy istnieje możliwość uzbrojenia terenu. Myśląc o inwestycji dla bardziej zamożnych, najpewniejszą propozycją będzie zakup działki z własną linią brzegową. Domy rekreacyjne jak również same działki np. nad morzem lub z łasną plażą nad jeziorem nigdy nie stracą na atrakcyjności i zawsze będą w cenie. Na takie działki nigdy nie zabraknie amatorów i zawsze można będzie sprzedać je z zyskiem.

Wkładając 100-150 tysięcy złotych można zostać właścicielem działki z domem letniskowym o powierzchni ok 50-70 m2. z podłączonym prądem i wodą. Działki w takich cenach w WGN są do kupienia zarówno w okolicach jezior, jak w terenach górskich. Z takiej dobrze zlokalizowanej działki ze zrealizowanym domem rekreacyjnym / letniskowym można wyciągnąć nawet 40% zysku. Również można porównać zakup mieszkania na wynajem w większym mieście, zakładając wkład 250 tysięcy złotych, z przeznaczeniem takiej samej kwoty na inwestycję w zabudowaną działkę letniskową w ciekawszej lokalizacji. Z mieszkania stopa zwrotu średnio kształtuje się w okolicach 6-9%. Klienci poszukują zazwyczaj takie mieszkania, które mają minimalną 10% stopę zwrotu.

W przypadku domu letniskowego roczny przychód musiałby wynosić 25 tysięcy złotych, aby osiągnąć 10% stopę zwrotu. Przy założeniu, że 120 dni w roku dom letniskowy byłby wynajęty (czyli czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień), za dobę należałoby pobierać opłaty w wysokości 200 zł. Nie jest to wygórowana kwota, gdyż ceny wynajmu domu letniskowego oscylują w okolicy 300 zł za dobę. Zakładając, że nieruchomość nie będzie wynajęta cały czas, to 10% zysk jesteśmy w stanie uzyskać. Im mniejsze nakłady poniesiemy przy zakupie tym większy zwrot z inwestycji zostanie nam w kieszeni.

Karolina Jaworska / Doradca ds nieruchomości