Dobre lata dla przedmieść na Śląsku

39 % ankietowanych z chęcią przeniosłoby się na przedmieścia, ale tylko dużego, śląskiego miasta, 23% wybrałoby mieszkanie w centrum dużego mieście, wskazując przy tym na takie miasta jak Katowice, Tychy i Gliwice. Z dużą rezerwą odnosimy się natomiast do przeprowadzki na wieś. Tylko 10% ankietowanych zadeklarowało chęć kupna domu lub mieszkania na wsi. Podobnie wypadły małe i średnie miasta – wynika z sondażu MK Inwestycje. Katowice wybrane zostały natomiast najbardziej przyjaznym miejscem do zamieszkania. Głosowało na nie 47% ankietowanych. Drugie miejsce zajęły… Tarnowskie Góry, które wybrało 14% internautów. Najmniej głosów zebrały Mysłowice – tylko 2% zadeklarowało chęć przeprowadzki właśnie do tych miast.

- Wyniki pokazują, że przedmieścia na Śląsku czekają naprawdę dobre lata. Wśród osób poszukujących domu lub mieszkania coraz bardziej rozwija się świadomość istnienia nowoczesnych przedmieść, zwłaszcza w Katowicach. Na tereny podmiejskie patrzymy często przez pryzmat tego, co widzimy na filmach i tego właśnie oczekujemy. I to coraz częściej dostajemy na rynku – mówi Monika Śleziońska dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje.

I dodaje: oczywiście o wyborze przedmieść przesądzają także względy praktyczne. Osoby decydujące się zamieszkać poza miastem często pracujemy w dużych miastach, biurowcach, miejscach pełnych ludzi i samochodów, więc przynajmniej wracając do domu chcą tego wszystkiego uniknąć. Ale nie tak do końca. Fakt, że wybieramy przedmieścia dużych miast, wskazuje na to, że wolimy miasto mieć pod ręką, tak dla wygody – dodaje.

Przedmieścia Katowic - tam się tworzy


Na Śląsku dla wygody za swojego sąsiada wybieramy najczęściej Katowice. Powód jest prosty, katowickie przedmieścia należą dziś do jednych z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Obecnie w dzielnicach takich jak Brynów, Zarzecze, Ligota czy Podlesie zlokalizowanych jest aż 9 gotowych inwestycji deweloperskich. Kolejne planowane są na lata 2010 – 2012. Tymczasem jeszcze 5 lat temu na przedmieściach powstawały głównie domy jednorodzinne budowane na własną rękę. – Boom budowlany z lat 2005 – 2006 przysłużył się katowickim przedmieściom. W parze za rozwojem osiedli i inwestycji szedł tutaj rozwój infrastruktury, dziś jest to gotowa baza pod dalszy rozwój i inwestycje przyciągające mieszkańców, także z miast ościennych, nie tylko Katowic – mówi Śleziońska.

Eksperci też patrzą z optymizmem na południe Katowic.  Najbliższe lata dla Brynowa, Zarzecza i Ligoty mogą być tak samo owocne jak kiedyś dla warszawskiego Wilanowa, Tarchomina czy Konstancina. Ostatnie analizy przewidują, że za 3 – 4 lata wartość nieruchomości w tych dzielnicach wzrośnie. – Katowickie przedmieścia spotyka dziś to, co parę lat temu Wrocław i Kraków a nawet Warszawę. W ciągu ostatnich lat deweloperzy postawili w południowych dzielnicach miasta na bardzo wysoką jakość inwestycji podmiejskich. Dawniejsze domki, to dziś domy projektowane przez znane pracownie, które pod względem jakości w niczym nie ustępują inwestycjom w centrach dużych miast – mówi Śleziońska.

Ale nie tylko architektura i pomysły deweloperów przyciągają na przedmieścia. Rozwój inwestycji oraz trwająca od 5 lat migracja na przedmieścia pociągnęła za sobą rozwój infrastruktury, a ten z kolei przyciąga coraz bardziej wymagających mieszkańców. – Jeszcze parę lat temu na przedmieścia z chęcią przenosili się emeryci i rodziny z dziećmi, szukające spokoju. Liczyła się tylko bliskość szkół, sklepów i przychodni, których liczba w ciągu ostatnich lat wzrosła bardzo gwałtownie. Dziś przedmieścia przestają być tylko miejską sypialnią. Coraz częściej na dom, a już na pewno na mieszkanie decydują się tutaj single. To z kolei sprawia, ze na terenach podmiejskich powstają ośrodki sportowe i kulturalne, kluby i inne miejsca rozrywki, które do tej pory można było znaleźć tylko w dużym mieście – mówi Śleziońska.

Ciekawe podmiejskie przykłady

Jedną dziś z najciekawszych inwestycji na katowickich przedmieściach, jest położone w Zarzeczu Osiedle Zagajnik. Zlokalizowane niecałe 15 minut drogi od centrum Katowic, Osiedle Zagajnik wybierane jest najczęściej przez rodziny, ale nie tylko. Zróżnicowana zabudowa osiedla – aż 4 typy zabudowy, sprawiają, że osiedle to przyciąga także singli i młode małżeństwa.

Dzisiejsze osiedla na przedmieściach to nowoczesne inwestycje, które odpowiadają oczekiwaniom zarówno rodzin, jak również singli. Zagajnik dzięki swojemu zróżnicowaniu przyciąga obie te grupy, tworząc bardzo ciekawą i zróżnicowaną społeczność sąsiedzką – mówi Śleziońska. – To moda, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Co najważniejsze moda, która całkiem dobrze się u nas zadomowiła – podsumowuje Śleziońska.

Sondaż prowadzony był w dniach 6 – 10 lutego 2010, na grupie wiekowej 25 – 50 lat. W ankiecie wzięło udział 1000 os.
  MK Inwestycje Sp. z o.o.

jn