Wg uczestników tego rynku, obecnie gospodarstwa agroturystyczne coraz bardziej specjalizują się w określonych “tematycznych” typach rozrywki i wypoczynku. Nie wystarczy już zaoferować gościom nocleg w ładnym i cichym wiejskim otoczeniu. Ostrą konkurencję o klienta wygrywają ci, którzy dorzucą coś jeszcze – atrakcje związane z lokalnym folklorem, warsztaty z lepienia garnków, stadninę koni, spływy kajakowe, ściankę wspinaczkową itp. Pomysłów może być bardzo wiele. Liczy się kompleksowość, oryginalność i szerokość oferty. Zdarza się więc, że gospodarstwa łączą siły, by przedstawić swoim klientom ciekawy, niebanalny produkt, ciężki do dostarczenia “w pojedynkę”.

Na rynku tego typu nieruchomości, jak to w przypadku turystyki bywa, poza samym pomysłem, liczy się oczywiście świetna lokalizacja. Wśród ofert sprzedaży gospodarstw agroturystycznych, podobnie jak innych obiektów rekreacyjno – gastronomicznych, największe wyceny uzyskują te, które są świetnie położone, na bardzo atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo terenach, na tyle blisko znanych kurortów turystycznych, że wypoczywający może wybrać się do nich na wycieczkę czy imprezę, ale jednocześnie w wystarczającym oddaleniu, by zagwarantować ciszę, spokój, sielski charakter.

Wartość tego typu nieruchomości podnoszą oczywiście dodatkowe elementy, ubogacające ofertę – a więc właśnie – stadnina koni, warsztat dla turystów itp. Wiele zależy oczywiście również od wielkości i atrakcyjności działki – obecności na niej jeziora, infrastruktury wypoczynkowej itp.

W WGN przeciętne ofertowe ceny gospodarstw agroturystycznych kształtują się na poziomie około 3 – 3,200 zł za metr kwadratowy, a więc nieco więcej niż w przypadku średniej cenowej za domy jednorodzinne (około 2700 zł/ mkw.).

Jak już powiedzieliśmy – wiele zależy od lokalizacji. Do topowych na pewno można zaliczyć Mazury, wybrzeże bałtyckie oraz regiony górskie – Karkonosze, Tatry, Beskidy i Bieszczady, Podlasie – w szczególności miejsca bardzo atrakcyjne przyrodniczo – rejony parków narodowych, krajobrazowych itp.

Nieruchomości o wysokim standardzie kosztują nawet 3 – 4 mln zł. za budynki o powierzchni od 800 do 1200 mkw. na kilkuhektarowej działce.

Do jednych z najdroższych lokalizacji dla takich obiektów należą z pewnością Mazury, gdzie przeciętne ceny ofertowe gospodarstw agroturystycznych wynoszą około 3600 zł/mkw. Te najdroższe nieruchomości o wysokim standardzie wyceniane są nawet na 5500 zł od metra. Wartość nieruchomości rośnie także wtedy, gdy wykorzystany jest jej specyficzny, zabytkowy charakter.

Przykład to jedno z gospodarstw agroturystycznych w budynku po zabytkowym młynie położone przy zakole rzeki, w rejonie Olsztyna, po gruntownym remoncie przystosowane do przyjmowania turystów. Obiekt o powierzchni 350 mkw. wystawiono na sprzedaż za 2 mln zł.

Do topowych lokalizacji należą też znane miejscowości nadmorskie. W takich miejscach jak Ustka, Rowy, Łeba tego typu nieruchomości kosztują około 4,5 – 5 tys. zł/ mkw. Pensjonat agroturystyczny o powierzchni 400 – 500 metrów to wydatek średnio 1 – 1,5  mln zł. Podobne wyceny dotyczą również znanych lokalizacji blisko kurortów górskich.

Rynek agroturystyczny to branża z pewnością niełatwa, ale jednocześnie jest to segment turystyki jeszcze z pewnością nienasycony w naszym kraju. O tym, że się rozwija świadczy postępująca specjalizacja gospodarstw. Z czasem z pewnością zostanie wypracowanych ich system klasyfikacji ze względu na oferujące usługi: dla seniorów, młodzieży, edukacyjne, hipoterapia itp.

Zachętą dla inwestorów może być z pewnością również dostęp do unijnych dotacji na różnicowanie działalności nierolniczej.

Maksymalny poziom pomocy finansowej może wynosić 50% kosztów kwalifikowanych. Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 100 tys. zł na jednego beneficjenta.

Iwona Hryncewicz, Dział Analiz WGN