Prestiżowe lokalizacje to takie, które są łatwo rozpoznawalne. Wszyscy je znają. Chodzi o miejsca tłumnie odwiedzanie, atrakcyjne z różnych względów – są tam piękne zabytki, prestiżowe instytucje, miejsca rozrywki itp. Na prestiż danej lokalizacji składają się wszystkie obiekty w okolicy – oczywiście takie, które mogą prestiż podnosić. Znaczenie ma też wygoda – cenimy te miejsca, które są blisko ważnych dla nas obiektów i instytucji oraz komunikacji miejskiej. Cenimy po prostu życie w centrum miasta. Oznacza ono niebywałą wygodę – zwłaszcza jak się w centrum również pracuje i można do pracy wybrać się np. piechotą.

W polskich warunkach do najdroższych lokalizacji mieszkaniowych należą zabytkowe starówki największych miast, choć nie wszystkie są wyceniane równie wysoko. Topowe lokalizacje to też powszechnie znane i popularne kurorty turystyczne – Zakopane i Sopot, choć zdecydowanie podwyższone wyceny spotykamy także w innych turystycznych lokalizacjach: Karpaczu, Mielnie, Ustce, na Helu, w Wiśle itp.
Różnice w cenach ofertowych między ścisłym centrum, przez co rozumiemy najwęższą, zabytkową, cześć miasta, wobec pozostałego obszaru wynoszą przeciętnie około 3 – 4 tysięcy złotych, jednak najdroższe oferty potrafią być wyceniane wyżej nawet o 100 procent. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań o podwyższonym standardzie.

Z danych ofertowych NBP wynika, że wcale nie Warszawa ani inne stolice województw mają najdroższe mieszkania w kraju, ale właśnie – wspomniane wcześniej – perełki turystyczne. Przodują więc Sopot i Zakopane, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy średnie ceny ofertowe dla najlepszych lokalizacji, czyli np. Krupówek i słynnego sopockiego Monciaka.

Za luksus mieszkania na zakopiańskich Krupówkach, zwłaszcza w willi w charakterystycznym stylu, oferenci oczekują średnio aż 12 tys. zł od metra kwadratowego, a najdroższe oferty sięgają 17 – 18 tysięcy. Dodać należy, że na tle innych tatrzańskich miejscowości, stolica polskich gór ogólnie ma ceny wywindowane – średnio za mieszkanie w Zakopanem ceny ofertowe wynoszą około 8500 zł.
W nadmorskim Sopocie mieszkania kosztują średnio około 9 tysięcy złotych. Za prestiżowe apartamenty płaci się nawet ponad 20 tys. zł. Na słynnym turystycznym Monciaku  przeciętne stawki – podobnie jak w Zakopanym – oscylują w przedziale 12 – 14 tysięcy złotych.
Spośród dużych miast zdecydowanie najdroższa jest natomiast Warszawa i jej centralna dzielnica, czyli Śródmieście. Najdroższe oferty sięgają tam nawet i 14 – 15 tysięcy od metra, a przeciętne ceny wynoszą około 10 – 11 tys.  Wg NBP średnie transakcyjne z rynku wtórnego dla Warszawy wynoszą 7000 zł za metr kwadratowy (dane za III kw. 2014).

Bardzo drogie będą też mieszkania w centrum Krakowa. Na Starym Mieście kosztują średnio około 8500 – 9000 zł, a najdroższe sięgają kilkunastu tysięcy. Za komfort życia przy ulicy Karmelickiej, jednej z reprezentacyjnych dla starego Krakowa jeden z oferentów liczy sobie np. po 11 tysięcy złotych za metr. Apartament w okolic pl. Na Groblach z pięknym widokiem na Wawel będzie kosztował około 12 tysięcy. Mieszkania na reprezentacyjnej Floriańskiej kosztują nawet 13 – 14 tys.

Droga – choć nie tak jak w Warszawie i Krakowie – będzie też starówka w Gdańsku i Wrocławiu. W obu tych miastach przeciętne ceny w ścisłym centrum wynoszą około 8000 – 8500 zł, a średnie cenowe dla całych miast – około 6 tys.
Za mieszkanie na zabytkowych Psich Budach, tuż obok Placu Solnego trzeba zapłacić niecałe 9000 zł/ mkw. Oferty bezpośrednio z Rynku wynoszą często około 9500 za metr. Z kolei w Gdańsku do najdroższych ulic należą Mariacka, Długi Targ, czy Ogarna, gdzie mieszkania kosztują nawet około 10 tys. zł/ mkw.

Na tym tle zdecydowanie tańsza okazuje się starówka z Poznania. Co prawda mieszkania na niej są droższe, niż wynosi średnia dla całego miasta, ale nie jest to tak duża różnica, jak w Warszawie czy Krakowie. . W stolicy Wielkopolski przeciętne ceny dla starówki wynoszą około 6000 – 6500 zł, czyli nieco tylko wyżej od średnich ofertowych, kształtujących się na poziomie 5800 zł/ mkw.W lokalizacjach takich jak św. Marcin, czy Garbary niektóre oferty sięgają około 7500 – 8000 zł, chodzi jednak zazwyczaj o podwyższony standard.
Centra miast to siłą rzeczy topowe lokalizacje, ale pamiętajmy też, że prestiż wiąże się nie tylko z samym położeniem, ale kwestiami o bardzo różnym charakterze: takimi jak moda, typ budynku, standard, określone osiedle, snobizm itp. Każde miasto ma tego typu miejsca, jak choćby warszawskie Miasteczko Wilanów, które cieszą się lokalną sławą i są uznawane za prestiżowe.Marcin Moneta, Dział Analiz WGN