Choć dane dotyczące dotychczasowej podaży pozostawiają Szczecin daleko w tyle wobec największych rynków w kraju, miasto to należy do dynamicznie rozwijających się, tak w zakresie nieruchomości biurowych, handlowych jak i magazynowych.

Z punktu widzenia inwestorów stolica Zachodniego Pomorza przedstawia się wyjątkowo atrakcyjnie. Liczy ponad 400 tys. mieszkańców, cała aglomeracja ponad 700 tys. (ósmy największy ośrodek miejski w Polsce) a stopa bezrobocia nie przekracza 6 proc., co stawia Szczecin na równi z takimi miastami, jak Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa. Dla inwestorów ważny jest również dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników, dzięki obecności uczelni wyższych.

Ważne są również dogodne połączenia lotnicze (Port Lotniczy Szczecin – Goleniów znajduje się w odległości ok. 35 km od centrum Szczecina) i morskie – do wybrzeży Danii, Szwecji czy Finlandii. Dzięki torowi wodnemu przechodzącemu przez Zalew Szczeciński, Szczecin połączony jest ze Świnoujściem tworząc jeden z największych zespołów portowych w Polsce.

RYNEK BIUROWY

Rynek biurowy Szczecina jest bardzo młody. Pierwsze nowoczesne biurowce zaczęły powstawać tutaj dopiero w 2006 roku, jednak później nastąpił kilkuletni zastój, który został przerwany dopiero w 2010 roku przez wzrastającą dynamicznie nową podaż. Szczecin stał się jedną z ważniejszych lokalizacji dla branży BPO. Obecnie w mieście działa kilkanaście firm tego typu, m.in. Arvato Bertelsmann, BL Stream, Tieto, Genpact, Metro Services, Coloplast Shared Services,Gamelion, Stream Global Services, Unicredit Business Partner, Unizeto Technologies, Home.pl.

W ciągu kilku lat całkowity zasób nowoczesnych powierzchni biurowych w Szczecinie sięgnął blisko 100 tys. mkw. W fazie realizacji znajduje się obecnie 13,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, która w całości trafi na rynek w 2015 r. Na koniec września współczynnik pustostanów wynosił niecałe 18 proc. – choć był wysoki to jednak w ciągu roku spadł o 6 proc. Największe obiekty biurowe w mieście, to Baltic Business Park (18850 mkw.) a wśród powstających Hanza Tower (21 tys. mkw.).

RYNEK HANDLOWY

O rosnącej roli Szczecina na mapie lokalizacji komercyjnych w Polsce może świadczyć fakt, że wg raportu „Główne ulice handlowe w Polsce” Cushman and Wakefield, wśród 12 najdroższych ulic handlowych w Polsce na 10 miejscu znalazła się aleja Niepodległości ze Szczecina, z roczną stawką czynszu wynoszącą 408 euro.

Rynek nowoczesnych centrów handlowych w Szczecinie jest jednym z najmniejszych, spośród głównych miast regionalnych, ale podobnie jak w przypadku biur, szybko nadrabia zaległości. W Szczecinie działa 11 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 275 tys. mkw.

RYNEK MAGAZYNOWY

Chyba najbardziej widoczne zapotrzebowanie przejawia się na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Obecnie w Szczecinie funkcjonują dwa tego typu obiekty: są to North – West Logistic Park oraz Prologis Park Szczecin. Choć całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych nie jest duża (73 tys. mkw. – stan na III kw. 2014), to jednak zaledwie w ciągu kwartału zwiększyła się o ponad 15 proc., czyli 11 tys. mkw. W budowie znajduje się 14 tys. mkw. w ramach kompleksu North - West Logistic Park. O wyraźnym zapotrzebowaniu na nowoczesne obiekty magazynowe świadczy fakt, że w III kw. 2014 (raport Colliers International) wszystkie nowoczesne powierzchnie magazynowe klasy A. były w pełni wynajęte. Eksperci sądzą, że jest to przejaw dużego zainteresowania tą lokalizacją, która pociągnie za sobą z realizację nowych obiektów magazynowych.

Na koniec kilka zdań o terenach inwestycyjnych. Miasto Szczecin zdecydowało o wprowadzeniu na rynek 70 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych w Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, Podstrefa Szczecina. Aktualnie w Szczecinie funkcjonują dwie SSE, są to: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.. Łączna powierzchnia terenów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej wynosi ponad 130 ha. Na uzbrojenie i dostarczenie infrastruktury drogowej (m.in. wiadukty) dla nowych terenów inwestycyjnych w lokalizacjach Trzebusz i Dunikowo wydano 70 mln zł. Tereny przeznaczone są pod funkcje przemysłowo-składowe. Znajdują się w pobliżu autostrady A6, portu lotniczego w Goleniowe, granicy polsko-niemieckiej oraz centrum Szczecina.

Duża podaż nowych terenów inwestycyjnych wzmocni jeszcze rosnącą pozycję Szczecina na rynku lokalizacji pod nowoczesne nieruchomości komercyjne.