Sprawa lokalizacji względem stron świata jest wieloaspektowa i rzadko kiedy uda się wszystko perfekcyjnie rozplanować. Wiele zależy od naszych własnych preferencji, a przy tym liczy się też przecież widok z okna mieszkania. Dlatego chcemy, czy nie chcemy, musimy iść na kompromisy.
Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam z miejsca wyeliminować złe rozwiązania. Poniżej krótka charakteryzacja stron świata ze względu na dostęp światła słonecznego.

PÓŁNOC:
Najgorsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć w pomieszczeniu dużo światła. Okna mieszkania po stronie północnej oznaczają zupełne przeciwieństwo takiego scenariusza. Nie znaczy to jednak, że północna strona jest zupełnie „bezwartościowa”. Można od tej strony zaaranżować pomieszczenia mieszkania/domu, które nie wymagają dużej ilości światła, a nawet jest ono tam niepożądane. Takie pomieszczenia to choćby garaż, spiżarnia i inne pomieszczenia gospodarcze. Na dużej ilości światła nie będzie nam też raczej zależeć w łazience. Dobrym rozwiązaniem w przypadku takiego mieszkania może być również gabinet po stronie północnej, czyli pokój do pracy. Na północy pomieszczenia mniej się nagrzewają, a brak silnego słońca ułatwia choćby pracę z komputerem i nie męczy oczu.

WSCHÓD:
Okna po stronie wschodniej oznaczają dobre nasłonecznienie mieszkania rano. Później słońce szybko idzie na drugą stronę, a więc mieszkanie nie zdąży się nagrzać. Ekspozycja wschodnia będzie dobrym rozwiązaniem dla sypialni (o ile nie lubimy dłużej pospać, jeśli tak poranne słońce może nas drażnić) i kuchni (w tym przypadku w ciągu dnia kuchnia się nie nagrzewa za bardzo, a mocne słońce nie przeszkadza przy gotowaniu).POŁUDNIE:
To kierunek, który gwarantuje duży dostęp światła słonecznego do mieszkania, dlatego najlepiej by pomieszczenia, w których długo przebywamy były skierowane właśnie w tę stronę. Południowa ekspozycja okien jest więc pożądana w przypadku salonu, czy też pokoju dziennego. By światło słoneczne docierało do mieszkania także z rana, dobrym rozwiązaniem mogą być okna na południowy wschód.

ZACHÓD:
Jest to kierunek, który również daje duży dostęp światła, jednak w odróżnieniu od kierunku południowego jest to ekspozycja najbardziej wystawiona na słońce, w godzinach popołudniowych podczas najmocniejszego grzania. Ma to swoje wady zwłaszcza latem, gdy mieszkania się nagrzewają, a ostre słońce może męczyć i np. przeszkadzać w wypoczynku w salonie, oglądaniu telewizji itp. Z tego powodu dużo lepszym rozwiązaniem dla pomieszczenia dziennego będzie ekspozycja południowo – zachodnia.

CENY:
Jak już mówiliśmy – okazuje się, że skierowanie wobec stron świata ma przełożenie na ceny nieruchomości.
Doceniamy przede wszystkim dobre, ale nie drażniące nasłonecznienie popołudniu i światło słońca z rano. W WGN ofertowe ceny za mieszkania z ekspozycją okien na południe były najwyższe – średnia z ostatniego półrocza to 4200 zł/ mkw. Z kolei ekspozycja wschodnia, czyli dużo światła rano – wyceniana była na 4100 zł od metra.

Najmniej cenimy mieszkania ciemne i te, które za szybko się nagrzewają. Z tego powodu nieruchomości z oknami skierowanymi na północ i zachód były wyceniane najniższe. Średnia to około 3800 zł za metr.

Oczywiście nie ma co przywiązywać się do tych uśrednionych wartości, bowiem na cenę mieszkania wpływ ma wiele czynników. Niewątpliwie jednak kwestia dostępności światła słonecznego jest nie do przecenienia.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN