Przyjrzyjmy się bliżej, jak rynek mieszkań z rynku wtórnego radzi sobie z konkurencją deweloperską.
W przypadku mieszkań trzypokojowych z rynku wtórnego, widoczny jest wzrost podaży mieszkań w wielkiej płycie. Popularne stały się również kamienice, w których zazwyczaj możemy kupić bardzo przestronne mieszkania. Najczęściej kupowane są przy tym mieszkania używane do remontu. Zdecydowanie szybciej sprzedają się przy tym mieszkania nowsze, zaledwie kilkuletnie.

Jaką kwotą musielibyśmy dysponować, aby kupić mieszkanie trzypokojowe w dobrym standardzie? Poniżej prezentujemy kilka przykładów z oferty WGN.
Mieszkanie w kamienicy na Psim Polu o powierzchni 72 metrów kwadratowych, po częściowym remoncie, z malowniczym widokiem na rzekę Odrę, to koszt 238 000 złotych.
Mieszkanie zlokalizowane w Śródmieściu, również w kamienicy, ale o nieco większym metrażu - 111 metrów kwadratowych, zostało wystawione na sprzedaż za kwotę 329 000 złotych. Mowa tu o mieszkaniu znajdującym się na parterze, po kapitalnym remoncie.
Jeszcze innym przykładem jest mieszkanie z rynku wtórnego zlokalizowane w dzielnicy Psie Pole przy ul. Piłsudskiego. Jest to mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, w kamienicy. Mieszkanie zostało częściowo wyremontowane. Co więcej - w cenie mieszkania sprzedawane jest całe jego wyposażenie, w tym meble. Do mieszkania przynależy ogródek o powierzchni 85 metrów kwadratowych. Jego cena to 249 tysięcy złotych.

Ceny tych mieszkań są naprawdę konkurencyjne, zwłaszcza w porównaniu do mieszkań nowych. Aby to zobrazować, porównajmy powyższe oferty z najdroższymi mieszkaniami trzypokojowymi, dostępnymi w ramach WGN.Apartament w nowym budynku na prestiżowym osiedlu w dzielnicy Krzyki, został wystawiony na sprzedaż za kwotę 650.000 złotych.To niezwykle luksusowe mieszkanie zostało nowocześnie wykończone. Ponadto apartament jest w pełni urządzony, gotowy do zamieszkania.
Innym przykładem jest dwupoziomowy apartament z dwoma tarasami zlokalizowany na Biskupinie. Apartament ma powierzchnię 148 metrów kwadratowych, jego cena to 1.446.505 złotych. Za dodatkowe 55.000 złotych możemy dokupić miejsce w podziemnym garażu. W pobliżu osiedla znajdują się liczne tereny zielone i rekreacyjne.Apartament jest wyposażony w stolarkę okienną drewnianą, wideodomofon, system klucza Master-Key, klimatyzację i miejsce do przyłączenia kominka.
Ekskluzywny apartament dwupoziomowy, z tarasem o powierzchni 209 metrów kwadratowych kosztuje aż 1.528.109 złotych.Plusem tej oferty jest garaż pod budynkiem z podgrzewanym wjazdem, 2 windy, recepcja w holu, ogród rekreacyjno-wypoczynkowy wraz altaną drewnianą, wyposażoną w stylowe meble ogrodowe. Ponadto do użytku mieszkańców została przekazana część rekreacyjna, fitness i sauna fińska. Teren wokół apartamentowca został zagospodarowany w różnorodną roślinność. Cały teren nieruchomości jest ogrodzony i monitorowany.

Jakich więc mieszkań trzypokojowych najczęściej poszukuje dzisiaj statystyczny kupujący? Największy jest popyt na mieszkania trzypokojowe w nowszych budynkach, budowanych w nowej technologi. Najmniejszym powodzeniem cieszą się z kolei mieszkania do kapitalnego remontu, niezależnie od lokalizacji. Kupujący wolą bowiem kupić gotowe mieszkanie, które wymaga jedynie kosmetycznych zmian. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się również mieszkania w dobrym standardzie, pomimo, że ich cena jest zazwyczaj wyższa. Mieszkania w gorszym stanie, jednak cechujące się dobrą lokalizacją, znajdują najczęściej nabywców wśród osób, które planują późniejsze ich wynajmowanie.

Genowefa Marciczkiewicz
Doradca i Analityk Rynku Mieszkaniowego