Jeśli chodzi o domy wolnostojące – górskie lokalizacje nie odbiegają cenowo od reszty kraju, często nawet spotykamy tam stawki obniżone (w mniejszych miejscowościach). Najdroższe są znane górskie kurorty wypoczynkowe – takie jak Zakopane, czy Karpacz. Obecnie przeciętne ceny domu wolnostojącego w górach – zarówno Sudetach, jak i Tatrach czy Beskidach mieszczą się w przedziale 2500 – 3000 zł za metr kwadratowy.

Pensjonaty, hotele, domy wczasowe – najtańsze nieruchomości to obiekty o niskim standardzie z okresu PRL, które wymagają dużych nakładów finansowych i są do generalnego remontu. Tego typu nieruchomości można kupić w cenach 1100 – 1500 zł od metra kwadratowego.

Apartamenty – w niniejszych ośrodkach turystycznych można znaleźć oferty dotyczące mieszkań o podwyższonym standardzie (niekoniecznie jednak spełniających wymogi apartamentów) w cenach 5000 – 6000 zł od metra. Luksusowe apartamenty w centralnych lokalizacjach znanych kurortów kosztują dużo więcej – minimum 7 – 8 tysięcy złotych za metr.

Najdroższe natomiast będą bądź to nowoczesne obiekty wypoczynkowe z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak sauna, SPA, siłownia itp., oraz nieruchomości zabytkowe, z okresu przedwojennego, o oryginalnej, pięknej architekturze, dostosowane do wymogów współczesności, z rewitalizowaną o dobrym stanie technicznym. Tego typu nieruchomości sięgają cen od 8 do ponad 10 tysięcy za metr. Najdroższe są lokalizacje takie jak Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba itp.


Zestawienie przykładowych ofert:

  1. Dom typu bliźniak w Polanicy – Zdroju – 2500 zł/ m kw.

  2. Dom wolnostojący w Kudowie – Zdroju, dobra lokalizacja – 3400 zł/ m kw.

  3. Zabytkowy, drewniany pensjonat z początku XX wieku, w Szklarskiej Porębie, wyceniony na blisko 4 mln zł, po ponad 8000 zł/ m2.

  4. Pensjonat z początku lat 90. z Zakopanego - 12 tysięcy złotych/ m kw.

  5. Karpacz - zabytkowy pensjonat odrestaurowany w 2002 roku, z wieloma udogodnieniami i szerokim wyposażeniem. Cena - 5100 zł za metr.

  6. Długopole – Zdrój - zabytkowy pensjonat z końca XIX wieku, w dobrym stanie technicznym kosztuje 3500 zł od metra kwadratowego.

  7. Przesieka koło Jeleniej Góry – pensjonat do generalnego remontu – 1200 zł za metr

  8. Apartament pod klucz w centralnej lokalizacji Zakopanego – 9000 zł/ m kw.

Jak więc widzimy – w przypadku nieruchomości rekreacyjnych w górach mamy do czynienia z bardzo szeroką ofertą, która zadowoli zarówno zwykłych, prywatnych inwestorów, jak i firmy poszukujące nieruchomości komercyjnych.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN