Jeżeli planujemy inwestować na rynku nieruchomości komercyjnych, to warto zainwestować w małe biuro albo małe mieszkanie, które zaadaptujemy na biuro. To właśnie lokale biurowe o małej powierzchni są najczęściej  poszukiwane przez najemców. Są to zazwyczaj najmy krótkoterminowe, do 2 lat. Profil najemcy takiego biura to głównie małe firmy, przeważnie zajmujące się świadczeniem usług internetowych lub prawnych. Dobra lokalizacja i niski czynsz zawsze będzie gwarancją szybkiego najmu.
 
Inwestycja będzie też opłacalna, jeżeli kupimy biuro z najemcą, który ma podpisaną umowę wieloletnią gwarantującą  przyszły dochód z wynajmu.
Jeżeli kupimy tanio , okazyjnie lokal i wynajmiemy szybko w cenie rynkowej, wówczas możemy mówić o dobrej inwestycji.
Inwestycję można uznać za ryzykowną, jeżeli przyszły czynsz ustalimy na zbyt wygórowanym pułapie. Przy obecnej koniunkturze na rynku nieruchomości lokal może się nie wynająć.
 


Wybierać powierzchnię na biuro  powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Do najważniejszych zaliczają się: lokalizacja blisko centrum,   dostępność miejsc parkingowych oraz koszty użytkowania.
Jaki budżet powinien posiadać inwestor, który chciałby nabyć małe biuro? Przy lokalu o powierzchni 50 m2 cena zakupu to około 300 000zł – 350 000 zł w zależności od standardu i lokalizacji.
 
Jakie biura przyniosą inwestorowi największy zysk? Jeśli wynajmie mieszkanie zaadaptowane na biuro, to zysk może wynieść około 1500-1800 zł (czasem netto, w zależności od tego czy właściciel jest czynnym płatnikiem podatku VAT) plus opłaty związane z użytkowaniem (ok. 400-500 zł).
Wynajem biura w biurowcu (budynku użytkowym) to ok. 28-40 zl/m2 netto plus opłaty w zależności od standardu budynku.
Średnio inwestycja w lokale biurowe zwraca się w ciągu 15 lat.

Lidia Dołhan
Doradca ds. Nieruchomości i Inwestycji