Stawki najmu mieszkań na głównych rynkach pozostają stabilne. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku płaci się z reguły 30 – 35 zł za metr kwadratowy. W Warszawie stawka jest wyższa i wynosi około 45 – 48 zł za metr.

Wynajem standardowego 2-3 pokojowego lokalu w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu to przeciętny koszt około 2000 – 2200 zł miesięcznie. W stolicy trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu około 3000 - 3300 zł.

Stawki za apartamenty, czyli mieszkania o wysokim standardzie i bardzo dobrym położeniu wśród ofert WGN niejednokrotnie nie są wcale wyraźnie podwyższone, jednak z drugiej strony w tej puli jednak statystycznie częściej spotykamy oferty o cenach wyraźnie wyższych od rynkowych.

Przykład z Wrocławia – ekskluzywna garsoniera dla klienta biznesowego, zlokalizowana przy Rondzie Powstańców Śląskich, czyli w centralnym punkcie miasta, w atrakcyjnym, nowym budynku, kosztuje miesięcznie ponad 80 zł/ m kw.

Najdroższą stawkę za metr policzył sobie obecnie w WGN oferent z Katowic. Cena najmu luksusowego mieszkania o powierzchni 76 m kw. wynosi ponad 9000 zł za miesiąc, a cena metra kwadratowego to 119 zł. Chodzi o nieruchomość na nowym osiedlu, w samym centrum Katowic, przy galerii handlowej Silesia City Center, blisko autostrady A4 i drogi krajowej nr 86.

W Gdyni inny oferent za apartament, w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji nad Morzem Bałtyckim, czyli w wieżowcu Sea Towers nad zatoką gdańską, chce po 60 zł / m kw. Miesięczny czynsz życia w nieruchomości z widokiem na morze to 5500 zł za 92 metry kwadratowe.

Podane powyżej przykłady to obecnie jedne z najdroższych ofert wystawionych w WGN – jak widzimy są to stawki często nawet kilka razy wyższe od średnich.

Za bardzo dobre lokalizacje i wysoki standard najczęściej wiążący się z nowym budownictwem, gruntownym umeblowaniem pod klienta i wysoką jakością materiałów, należy się liczyć z czynszem na poziomie 4500 zł miesięcznie. Chodzi oczywiście o te najbardziej luksusowe oferty.

Jak wspomnieliśmy, w WGN oprócz standardowych dla apartamentów lokalizacji, czyli największych miast, coraz częściej spotykamy też ogłoszenia najmu i sprzedaży z nadmorskich kurortów.

W ofertach sprzedaży przewijają się takie miasta jak Gdynia, Sopot, Krynica Morska. Stawka za metr kwadratowy wynosi, w zależności od standardu – od 8,5 do 14 tysięcy złotych, przy czym w przypadku najbardziej luksusowych ofert może przekraczać nawet 20 tysięcy za metr. Za jeden z apartamentów w Sea Towers oferent oczekuje ponad 2 mln zł.

Ceny najmu najlepszych nieruchomości nie odbiegają od tych wielkomiejskich, czyli mieszczą się w przedziale 50 – 70 zł za metr kwadratowy, choć częściej niż w dużych miastach można spotkać oferty nieco tańsze.

Ceny na rynku najmu są wyjątkowo odporne na zmiany. W tym roku możliwe są niewielkie spadki czynszów, ale ich skala będzie rzędu 1 bądź 2 procent. Jak zwykle w przypadku najmu kluczowe znaczenie ma dogodna lokalizacja, w centrum miasta, bądź przy ważnym szlaku komunikacyjnym.

W WGN wyraźnie obserwujemy zwyżkę stawek dla apartamentów nowych, kilkuletnich, na strzeżonych osiedlach, z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak parkingi podziemne, monitoring, brama na pilota, przestrzeń do relaksu na powietrzu, oraz takie elementy jak sauna czy siłownia.

Sam apartament musi być oczywiście umeblowany. W cenie są wysokiej jakości materiały i atrakcyjne wykończenia oraz nowoczesne rozwiązania i design, bądź też z drugiej strony – wykończenie wyraźnie w stylu retro.

 

Monika Prądzyńska / Dział Analiz WGN