Według danych czynsz na Nowym Świecie w Warszawie, najdroższej ulicy w Polsce, który wynosi 996 EUR za mkw. rocznie, plasuje nas na 45 pozycji. W regionie Nowy Świat wyprzedził m.in. ulice z Bukaresztu, czy Sofii, ale przegrał z czeską Pragą, czy stolicą Ukrainy. Stawka najmu na Nowym Świecie jest ponad 25-krotnie niższa, niż w Causeway Bay w Hongkongu. Jest również poniżej średniej europejskiej (2.154 EUR/mkw./rocznie) oraz średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej (1.104 EUR/mkw./rocznie).
Firma Cushman & Wakefield przygotowała również ranking 12 najdroższych lokalizacji w Polsce. Tuż za Nowym Światem ponownie znalazła się w nim ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 936 EUR za mkw. rocznie. Trzecie miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej (828 EUR/mkw./rocznie). Na pozostałych ulicach odnotowywane są już znacznie niższe stawki najmu, a zestawienie zamyka ul. Piotrkowska w Łodzi (312 EUR/mkw./rocznie). Większość ulic zachowała swoje pozycje sprzed roku, jedynie ul. 3 Maja w Katowicach wyprzedziła poznańską ul. Półwiejską i weszła tym samym do pierwszej piątki zestawienia.

W ogólnoświatowym rankingu pierwsza trójka pozostała bez zmian. Pierwsze miejsce należy ponownie do Causeway Bay w Hongkongu (24.983 EUR/mkw./rocznie), druga jest Piąta Aleja w Nowym Jorku (20.702 EUR/mkw./rocznie), a trzecie paryskie Pola Elizejskie (13.255 EUR/mkw./rocznie), które zanotowały jeden z największych na świecie wzrostów czynszów o prawie 40%. Jednak gdyby główny ranking obejmował więcej niż jedną ulicę z każdego kraju, to w pierwszej dziesiątce najdroższych ulic handlowych na świecie znalazłyby się aż trzy ulice z Hongkongu i cztery z Nowego Jorku, co pokazuje siłę tych lokalizacji. Warto odnotować również, że o ile w Causeway Bay o dobrą lokalizację konkurują nie tylko marki luksusowe, to na Piątej Alei największe tegoroczne otwarcia dotyczyły ekspansji najdroższych marek. Nowe sklepy otworzyły tam m.in. Ralph Lauren (ponad 4.250 mkw.), Valentino (1.700 mkw.) i Cartier (ponad 835 mkw.).
Czynsze w 285 lokalizacjach z 334 objętych rankingiem pozostały stabilne lub nieznacznie wzrosły (3,2%) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Źródło: Cushman & Wakefield