To już ostatnie 7 lat, kiedy można jeszcze budować domy mieszkalne w dowolnych technologiach, nie zawsze zapewniających niskie zapotrzebowanie na ciepło. Unia Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wdrażania nowych metod budowlanych, tak, aby już od początku 2021roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.
 
W związku z tym, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program dotacji wspierających osoby kupujące energooszczędne mieszkanie lub dom, albo budujące taki dom dla siebie. System przyznawania dotacji określa Program priorytetowy „Efektywne wykorzystanie energii”. Budżet programu to 300 milionów złotych, które rozdzielone zostaną w latach 2013 – 2022. 
 
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie ma formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego uzyskanego w banku współpracującym z NFOŚiGW. Mogą je otrzymać osoby fizyczne, które zdecydują się na: budowę domu jednorodzinnego (wolnostojącego, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej), zakup nowego domu jednorodzinnego, albo zakup mieszkania w nowym budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Oczywiście wszystkie te nieruchomości muszą spełniać standardy energetyczne określone programem, a o specjalny certyfikat stara się – odpowiednio – inwestor prywatny i deweloper. Nieruchomości muszą być również przeznaczone, przynajmniej w 50%, na cele mieszkaniowe właścicieli, a pozostała powierzchnia może być wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej.
 
Jakie są kwoty dotacji?
Wysokość dofinansowania zależy od wskaźnika EUco zapotrzebowania rocznego na energię cieplną potrzebną do ogrzania i wentylacji pomieszczeń oraz wody użytkowej. Program NFOŚiGW określa kwoty dotacji w powiązaniu ze standardami, jakie powinny spełniać budynki i lokale następująco:
1.      dla domu jednorodzinnego:
·         standard NF40 (dom energooszczędny), EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dotacja 30 000zł brutto
·         standard NF15 (dom pasywny), EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dotacja 50 000zł brutto
 
2.      dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych:
·         standard NF40 (mieszkanie energooszczędne), EUco ≤ 40 kWh/(m2*rok) – dotacja
11 000zł brutto
·         standard NF15 (mieszkanie pasywne), EUco ≤ 15 kWh/(m2*rok) – dotacja 16 000zł brutto
 
Wypłata dotacji następuje na konto kredytowe beneficjenta dopiero po zakończeniu budowy i otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie budynku oraz przedstawieniu bankowi certyfikatu potwierdzającego wymagany standard energetyczny. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera konieczne jest posiadanie notarialnego aktu własności albo wypisu z księgi wieczystej poświadczającego prawo własności.
 
Trzeba wziąć pod uwagę, że kwota dofinansowania będzie ostatecznie pomniejszona o podatek dochodowy, gdyż jest to dotacja bezzwrotna.
 
Kto nie dostanie dopłaty?
Dofinansowaniu nie podlegają inwestycje zakończone przed datą zawarcia umowy kredytowej. Również te, w których część przeznaczona na działalność gospodarczą przekracza 50% powierzchni.
Obniżenie lub nawet cofnięcie kwoty dotacji może nastąpić w przypadku, gdy budynek ostatecznie osiągnął niższy standard NF, albo nie osiągnął go wcale.
Wstrzymanie dofinansowania będzie dotyczyć także obiektu, który został ukończony w terminie przekraczającym 3 lata od daty podpisania umowy kredytowej.
 
Co to są koszty kwalifikowane, czyli na co można przeznaczyć dopłatę
Otrzymane dofinansowanie z funduszu może być przeznaczone na pokrycie kosztów kwalifikowanych:
- zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub domu albo budowę domu jednorodzinnego,
- projektu budowlanego oraz wykonania jego weryfikacji,
- wykonania testu szczelności budynku i potwierdzenia zakładanego standardu energetycznego,
- zakupu i montażu elementów konstrukcyjnych budynku, a w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, posadzek, dachów, stolarki okiennej i drzwiowej,
- zakupu i montażu systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
- zakupu i montażu instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej.
Do kosztów kwalifikowanych nie zalicza się zakupu materiałów wykończeniowych.
 
Gdzie składać wnioski
Wniosek o udzielenie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu, na formularzu NFOŚiGW, wraz z odpowiednimi załącznikami oraz wnioskiem o kredyt, na formularzu bankowym, składa się w jednym z banków, które zawarły umowę z NFOŚiGW. Wykaz tych banków można znaleźć na stronie www.nfosigw.gov.pl 
 
Małgorzata Battek
 
źródło: Property Journal