Może jednak lepiej gdyby odłożone pieniądze zainwestował? Odrzucając grę na giełdzie, gdyż jest zbyt ryzykowna, przeciętny Polak może zdecydować się na odkładanie ich w najbardziej typowy sposób, czyli lokując je w banku, gdzie może obecnie liczyć na oprocentowanie w wysokości średnio około 3,3 proc. w skali roku. Ta forma oszczędzania staje się jednak coraz mniej atrakcyjna ponieważ oprocentowanie lokat systematycznie maleje. Nieco więcej zyska, jeśli zdecyduje się na bezpieczne obligacje skarbowe. W przypadku papierów 10 – letnich, oprocentowanie wynosi obecnie 4 proc. w skali roku.
Mógłby oszczędzać kupując złoto gdyż ten szlachetny kruszec jest od lat uważany za walor stabilny, który trzyma wartość zwłaszcza w czasach kryzysu. Niemniej jednak, w roku ubiegłym złoto traciło na wartości.
Aby nasze oszczędzanie było jak najbardziej efektywne powinniśmy skorzystać z rad ekspertów, którzy przede wszystkim kładą nacisk na zróżnicowanie form inwestowania kapitału. Kiedy jedna okaże się mniej zyskowna możemy skorzystać na drugiej.
Możemy oszczędzać inwestując 90 proc. swego kapitału w bezpieczne formy oszczędzania takie jak obligacje natomiast 10 proc. przeznaczyć na ryzykowny instrument, który może dotyczyć bardzo różnych rynków: akcji, surowców itp. Są one bezpieczne dla oszczędzającego gdyż dają gwarancję zachowania włożonego w nie kapitału. Innym przykładem oszczędzania mogą być popularne ostatnio programy regularnego oszczędzania, które zakładają długoterminowe i regularne wpłaty pieniędzy. Można również lokować pieniądze w jednostki funduszy inwestycyjnych. Jest to jednak inwestowanie dosyć ryzykowne, bo mogą one zarówno sporo zyskiwać, jak i sporo tracić i wchodząc w ten rynek należy korzystać z rad ekspertów. Trzeba pamiętać aby w tym przypadku inwestować w perspektywie długookresowej, w różnego rodzaju fundusze i o różnym stopniu ryzyka.

Wybór jakiejś formy inwestycji kapitałowej jest po prostu nieodzowny w sytuacji  kiedy, jak pokazuje powyższy przykład, ponad dwie dekady zajmie przeciętnemu Polakowi „dorobienie” się mieszkania poprzez odkładanie części wypłaty.

Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN