Budżet programu to 300 mln zł, zaś  wydatkowanie środków przewidziane jest do końca 2022r. Ten przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program, adresowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub nabywających dom lub mieszkanie od developera lub spółdzielni mieszkaniowej. Dopłaty  mają formę częściowej spłaty kredytu mieszkaniowego, który został zaciągnięty na budowę albo kupno nieruchomości, a jego wysokość uzależniona jest od wartości wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (Euco).

Dodatkowymi korzyściami płynącymi  dla  beneficjentów programu są:
-  obniżenie kosztów eksploatacji,
- podniesienie wartości rynkowej budynku lub mieszkania.

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby realizujące budowę nowego domu jednorodzinnego. Wyklucza to jasno możliwość uzyskania dopłaty do kredytu przeznaczonego na rozbudowę, dobudowę lub remont. Lecz istnieje możliwość uzyskania dopłaty do kredytu uzyskanego na dokończenie budowy domu. 

Osoby planujące budowę domu energooszczędnego mają możliwość weryfikacji zgodności posiadanego przez nich projektu budowlanego z założeniami programu. W tym celu Związek Banków Polskich powołał zespół ekspertów z dziedziny budownictwa energooszczędnego. Lista osób wchodzących w skład zespołu dostępna jest na stronie internetowej Związku Banków Polskich.

Dofinansowanie obejmie tylko koszty kwalifikowane, czyli zakup i montaż:
- elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej
- układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Do kosztów tych nie wlicza się kosztów związanych z wykończeniem domu albo mieszkania, które umożliwiają zamieszkanie.
Zasadniczym warunkiem przystąpienia do programu dopłat jest otrzymanie kredytu w 1 z 7 banków, z którymi NFOŚiGW podpisał umowy o współpracy. Ich lista jest dostępna na stronie internetowej NFOŚiGW.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl
Tomasz Muzyka
Ekspert WGN Kredyty