W jakie nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż warto lokować kapitał finansowy?
Inwestorzy często zadają sobie pytanie – w jakie obecnie nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż warto ulokować pieniądze? Odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna. Wybór nieruchomości powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji oraz aktualnych trendów rynkowych.
Warto zweryfikować, na jakiego rodzaju nieruchomości jest obecnie największy popyt wśród przyszłych potencjalnych najemców. Dodatkowo warto celować w takiego rodzaju obiekty, w obsłudze których inwestor będzie czuł się się komfortowo i pewnie.
Mieszkania i domy
Lokale mieszkalne oraz domy stanowią atrakcyjny segment dla inwestorów indywidualnych. Mogą in zainwestować pieniądze w mieszkanie, aby wykończyć je pod klucz i wynająć. Dzięki takiej inwestycji będą mogli czerpać regularne, comiesięczne przychody z tytułu najmu. Z kolei decydując się na nabycie większej nieruchomości, na przykład domu wolnostojącego, nieruchomości w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, jej właściciele mogą przeznaczyć do wynajęcia cały budynek na przykład jako siedzibę firmy.
Większy obiekt będzie generował większe comiesięczne przychody, chociaż oczywiście znalezienie najemcy na dużą (i droższą w wynajmie) nieruchomość może zająć więcej czasu.
Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż w sektorze komercyjnym
Poza mieszkaniami i domami, atrakcyjną opcją na lokatę kapitału finansowego są także nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż w sektorze komercyjnym. Opcji w segmencie komercyjnym jest naprawdę sporo. Inwestorzy muszą sprawdzić, jaki rodzaj nieruchomości cieszy się obecnie największym zapotrzebowaniem.
Dodatkowo warto polować na ofertowe perełki, które mogą pomóc inwestorowi w pomnożeniu kapitału finansowego.
Biura, hotele, magazyny – opcji jest sporo
Szukając dogodnego obiektu komercyjnego inwestor ma do wyboru kilka segmentów. Jedną z ciekawych opcji jest nabycie biura. Taki lokal biurowy właściciel może przeznaczyć w całości na wynajem, lub częściowo go wynająć. Istnieje też opcja, aby sam korzystał z lokalu biurowego, po czym może sprzedać za jakiś czas po wyższej cenie rynkowej. Podobnie jest z lokalami handlowymi i usługowymi. Zainwestowanie kapitału w hotel także jest ciekawą opcją inwestycyjną. Tego rodzaju obiekt może przynosić właścicielowi lukratywne przychody.
Wiele zależy od tego, jak duży jest nabyty obiekt, ile pokoi posiada, jaki prezentuje standard itp. Ważna jest również jego lokalizacja. Inwestor przy wyborze powinien też zwracać uwagę na to, czy obiekt posiada wartości dodane, takie jak centrum SPA, basen, kryty parking itp. Atutem jest też własna hotelowa restauracja, z której mogą korzystać goście.
Dodatkowe przychody właściciel hotelu może generować, jeśli posiada ofertę skierowaną do biznesu. Mowa tutaj o salach konferencyjnych, w których można organizować eventy branżowe, szkolenia, konferencje itp. Kolejnym pomysłem na inwestycję jest budowa lub zakup nieruchomości magazynowej. Ten sektor rynku komercyjnego cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem ze strony najemców.
Przedsiębiorcy stale poszukują atrakcyjnych lokalizacji do magazynowania swoich towarów. Posiadając obiekt magazynowy, właściciel może czerpać satysfakcjonujące przychody z tytułu wynajmu nieruchomości.
W przypadku tego rodzaju nieruchomości komercyjnych kluczową rolę odgrywa często lokalizacja. Ważne jest, aby obiekt zapewniał łatwy i szybki dostęp do autostrad oraz istotnych pod kątem logistyki dróg krajowych. W przypadku magazynów miejskich ta zasada także obowiązuje. Potencjalni najemcy z pewnością zwrócą uwagę na to, ile czasu zajmie im dojazd do magazynu i czy droga zapewni swobodny przejazd.
Działki komercyjne pod projekty i do portfela
Kolejną godną uwagi propozycją są grunty komercyjne. Inwestor ma przy tym do wyboru działki o różnej funkcji. Niektóre grunty mają przeznaczenie wyłącznie pod budowę osiedli mieszkalnych, z kolei inne dopuszczają budowę obiektów komercyjnych.
W zależności od tego, co jest zapisane w MPZP, czyli Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (o ile dana działka taki posiada), inwestor będzie mógł budować wysokie obiekty o różnej funkcji, lub będzie ograniczony ich wysokością, kubaturą lub funkcją.
Poza możliwością budowy nieruchomości inwestycyjnej na sprzedaż albo pod wynajem, inwestor ma jeszcze jedną opcję. Jest nią budowanie portfela gruntów komercyjnych. Inwestor nabywa działki budowlane, po czym nie przeznacza ich pod żadne projekty, a jedynie gromadzi.
W momencie, kiedy ceny gruntów w danym regionie zaczną rosnąć, inwestor wystawi je na sprzedaż po wyższej cenie. Różnica w cenie nabycia i cenie sprzedaży będzie stanowiła jego przychód. Jest to to tyle atrakcyjna forma inwestycji kapitału finansowego, że nie wymaga od inwestora dużego zaangażowania.
Wystarczy, że skupi on swoją uwagę na wyszukiwaniu atrakcyjnych działek, które mają duży potencjał do zwiększania swojej wartości.
Duży potencjał dla inwestorów
Opcji inwestycyjnych na polskim rynku jest naprawdę dużo. Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż dostępne są praktycznie w każdym segmencie rynku. Dzięki temu inwestorzy mają szeroki wachlarz wyboru i mogą poszukiwać obiektów zarówno komercyjnych, jak i z sektora mieszkaniowego. Nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż na polskim rynku – czy to się opłaca? Wejście w inwestycję komercyjną zawsze obarczone jest ryzykiem.
Niemniej warto zgłębiać tajniki inwestowania, aby wybrany obiekt przynosił właścicielowi przychody. Warto inwestować w takie nieruchomości inwestycyjne na sprzedaż, o których inwestor ma wiedzę. W przypadku inwestowania w nowym segmencie istnieje ryzyko pominięcia ważnych kwestii. Dlatego też jeśli mimo wszystko inwestor skieruje się ku nowemu dla siebie sektorowi rynku, warto aby zaczerpnął na jego temat szerokiej wiedzy. To pozwoli mu na uniknięcie podstawowych błędów na starcie, czyli jeszcze na etapie poszukiwań idealnej nieruchomości inwestycyjnej na sprzedaż. Dodatkowo będzie on mógł oszacować, jakich przychodów może się spodziewać po wejściu w daną inwestycję.
Każdorazowo warto przygotować również harmonogram kosztów, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakim budżetem należy dysponować, aby utrzymać obiekt, zanim zacznie od przynosić przychody.