Czy stare domy z poprzedniej epoki są w ogóle sprzedawalne? Co można zrobić z taką nieruchomością?

Nieruchomości, jako produkt handlowy, maja tą zaletę, że nie zależnie od wielkości nieruchomości, jej stanu technicznego, roku budowy czy lokalizacji – prędzej czy później znajdą nabywcę.

Domy z poprzedniej epoki – zapewne mamy tutaj na myśli domy wybudowane za czasów PRL-owskich, czyli ubiegły wiek lata 50-te, 60-te, 70-te , 80-te.

Późniejsze lata, czyli 90-te i następne - budownictwo mieszkaniowe uważane jest za nowego typu.

 

Ile domów jest w ofercie sprzedaży? Jakie to domy – wolnostojące, bliźniaki, segmenty? Jaki jest udział takich budynków w ofercie?

W tej chwili mamy w ofercie na terenie Wrocławia, około 200 domów z tamtych lat.

Są to zarówno domy w zabudowie wolnostojącej, szeregowej i bliźniaczej. 

Udział domów wybudowanych w tamtych latach  wynosi około 38-40% całkowitej podaży domów do sprzedaży we Wrocławiu.

 

Jaki jest wiek budynków? Jakich jest najwięcej?

Większość domów jednorodzinnych w okresie PRL-owskim była realizowana w latach 70 -tych, wówczas powstawały tzw. kostki.


Za jakie ceny są dziś oferowane domy? Czy mocno drożeją?

Ceny domów z tamtych lat, są stosunkowo drogie, ich cena ofertowa oscyluje około 1 miliona złotych, a często nawet powyżej miliona.

Tańsze są domy w zabudowie szeregowej.

Cena domów wybudowanych w czasach PRL-owskich nie jest ceną wygórowaną, gdyż te nieruchomości, w tym całe osiedla domów, posadowione są w topowych lokalizacjach, tych najdroższych. Mówimy tu o domach na Oporowie, Biskupinie, czy na Krzykach.

 

Co ze starymi domami z czasów PRL? Czy są w ogóle sprzedawalne? Są mocno przecenione?

Nie zauważamy, aby domy z czasów PRL-owskich były ”złym„ towarem na rynku nieruchomości. Wręcz przeciwnie, jest wielu klientów poszukujących właśnie takie domy, ze względu na bardzo dobrą lokalizację. Co prawda działki, na których je budowano, nie były zbyt wielkie, gdyż wydzielano w tamtym czasie działki pod budownictwo jednorodzinne jak najmniejsze.

Budownictwo w tamtych latach szło w kierunku realizacji budynków wielorodzinnych, natomiast budownictwem jednorodzinnym władze nie były zainteresowane.


Kto kupuje stare domy? W jakim celu? Bywa, że dla działki? Takie domy są burzone, by na ich miejscu postawić nowy budynek? 

Według Analityków WGN stare domy z tamtych lat, kupują zwłaszcza klienci w wieku średnim, zazwyczaj czterdziestoparolatkowie. Mają wizję przebudowy, totalnej modernizacji z nowoczesnym rysem.

Rzadko pozostaje pierwotny rozkład pomieszczeń, który zakładał wydzielone, osobne pomieszczenia, tak jak osobna kuchnia, osobny pokój dzienny, zazwyczaj umiejscowiony na pierwszej kondygnacji - parterze i pokoje - sypialnie na piętrze; przyziemie zawsze było w tych domach przeznaczone na pomieszczenia gospodarcze i garaż.

Przebudowa takiego domu zakłada często wyburzenie całego środka, totalnej przebudowy.

Wszystko zależy od tego jaki jest pomysł na rozplanowanie powierzchni i uzyskanie ostatecznej bryły budynku.

Należy zauważyć, iż po przebudowie, domy stają się bardzo drogie i praktycznie konkurują z nowymi domami.