Co przyniesie 2023 rok na rynku wtórnym? Jakie trendy dojdą do głosu na rynku mieszkań z drugiej ręki?

Jeżeli nie zostaną odblokowane kredyty w  2023 roku to stagnacja na rynku nieruchomości, zarówno na rynku wtórnym jak i deweloperskim, będzie wyglądała identycznie jak w końcówce br.

Ilość kupujących nie jest zbyt wielka, jednak są wciąż klienci na rynku, są to klienci, którzy nabywają mieszkania za środki własne, za oszczędności, które zostały zgromadzone w latach poprzednich. Klienci będą nadal kupowali mieszkania w celach inwestycyjnych.

Obecnie bardzo rzadko zdarza się, że klienci poszukują mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe, tych klientów jest zdecydowanie dużo mniej niż w pierwszym półroczu tego roku.

Według Analityków WGN rok 2023 może przynieść za to większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości mieszkaniowych w sektorze premium.

Według WGN, klienci z dużym portfelem finansowym będą inwestować w sektorze premium.

Nieruchomości mieszkaniowe typu apartamentowego, w tym sektorze, to zawsze była, jest i będzie dobra lokata kapitału i to niezależnie od koniunktury w gospodarce.  

Mieszkania z rynku premium są to mieszkania zlokalizowane w najlepszych lokalizacjach, są to mieszkania o podwyższonym standardzie  budynku,  wysokim standardzie wykończenia lokalu mieszkalnego i perfekcyjnie zagospodarowanego otoczenia.

 

Fot. WGN - Mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego we Wrocławiu na Krzykach

 

Ze względu na brak dostępności kredytów, co wiąże się z tym, że rynek deweloperski praktycznie spowolnił, deweloperzy przeznaczają w nowo zrealizowanych inwestycjach pewną pulę mieszkań na wynajem.

Takim przykładem może być osiedla Familly Square przy ulicy Skarbowców we Wrocławiu,  gdzie pula mieszkań , które zostały niesprzedane, na początku przyszłego roku zostanie wypuszczona na rynek pod wynajem.


Jakie mieszkania będziemy kupować? Małe na obrzeżach? Co z zakupami inwestycyjnymi?

Małymi mieszkaniami na obrzeżach miast zazwyczaj byli zainteresowani klienci, którzy kupowali mieszkania na potrzeby własne mieszkaniowe, rzadziej w celach inwestycyjnych, gdyż lokalizacja na obrzeżach miast nie zawsze odpowiadała przyszłemu najemcy.

Zakup inwestycyjny zawsze był ukierunkowany na poszukiwania mieszkań w centrach miast, mieszkań dobrze skomunikowanych, o średniej powierzchni użytkowej .

Inwestorzy poszukują mieszkań, które znajdą w krótkim okresie czasu dobrego najemcę. Takimi mieszkaniami są mieszkania z rynku wtórnego, które nie wymagają nakładów na podniesienie standardu.

WGN dzieli klientów na dwie grupy, którzy poszukują mieszkań w celach inwestycyjnych.

Pierwsza grupa to klienci którzy poszukują mieszkań tzw. „gotowych”, mieszkań, które natychmiast będą generowały przyzwoity dochód.

Druga grupa, to inwestorzy poszukujący mieszkań w bardzo dobrej cenie, często są to mieszkania do generalnego remontu.

Inwestorzy ponoszą na podniesienie standardu znaczne nakłady celem ponownego wypuszczenia lokalu na rynek i uzyskania satysfakcjonującego dochodu lub pozostawiają mieszkania jako oferta wynajmu.