W tym roku poszukiwania lokalu są utrudnione przez napływającą z Ukrainy emigrację. Już dziś wiadomo, że baza ofert na studencką kieszeń poważnie się skurczyła. Na rynku jest sporo mieszkań do wynajęcia, których czynsze wraz z kosztami utrzymania daleko przewyższają możliwości finansowe młodego człowieka.

 

Czynsze najmu w górę

Tylko w ciągu kwartału czynsze najmu we Wrocławiu wzrosły średnio o 15 %. Aktualna średnia stawka transakcyjna czynszu jednego metra kwadratowego mieszkania z sektora popularnego wynosi 58,12 zł. Jeszcze w marcu tego roku wynosiła 50,41 zł/mkw.. 

 

źródło NBP

 

Powodów wzrostu czynszów najmu jest kilka. Przede wszystkim to zmniejszona liczba nowych ofert. Każdego roku na wrocławski rynek najmu trafia około 4500 nowych mieszkań nabytych w celach inwestycyjnych od deweloperów. Nowe lokale są wykończone i wyposażone pod klucz, w większości przypadków posiadają też miejsca postojowe. Jednak w tym roku studenci, którzy zwykle poszukują mieszkania na wynajem mają poważną konkurencję wśród wciąż napływających do Wrocławia uchodźców z Ukrainy. Obecnie w stolicy Dolnego Śląska przebywa ich ponad 187 000.

 

Innym ważnym powodem wzrostu czynszów najmu są rosnące stopy procentowe kredytów hipotecznych. Wielu właścicieli mieszkań nabywało swoje lokale posiłkując się kredytem hipotecznym, a po ostatnich wzrostach rat, dochody z czynszów najmu nie pokrywają już należności dla banku.  

 

Nadal jednak inwestycja w mieszkania na wynajem dla osób posiadających gotówkę  pozostaje najlepszą lokatą kapitału. Roczna stopa zwrotu z najmu mieszkania we Wrocławiu wynosi średnio 4,5 %.

 

fot. WGN- Apartament na wynajem we Wrocławiu, Stare Miasto

Umowa najmu – przygoda z prawem

Dla każdego młodego człowieka zawieranie umowy najmu mieszkania to przygoda z prawem. Aby była prawidłowa i zabezpieczała interesy najemcy, jak i wynajmującego warto zwrócić się do biura, najlepiej WGN o merytoryczne wsparcie. Pośrednik podpowie jakie przepisy prawa obowiązują obie strony transakcji, podpowie prawidłowe zapisy w umowie, przygotuje protokół  zdawczo-odbiorczy mieszkania. Pojawiające się w Internecie wzory umów nie spełniają bowiem podstawowej zasady – każda umowa najmu jest inna, bo uwzględnia indywidualne ustalenia i warunki między stronami. Popularna metoda kopiuj-wklej przy umowach najmu nie wystarczy aby prawidłowo zabezpieczyć interesy obu stron transakcji. 

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że umowa najmu powinna być zawarta na piśmie. Taka forma zabezpiecza interesy obu stron transakcji. Wynajmujący bez powodu nie będzie mógł podnieść czynszu najmu lub wystawić walizek najemcy za próg. Najemca będzie miał gwarancje wysokości stawek czynszu. 

 

fot. WGN - Mieszkanie na wynajem we Wrocławiu, Fabryczna

 

O czym student powinien pamiętać.

Przede wszystkim trzeba prawidłowo określić strony umowy, sprawdzić czy osoba podpisująca z najemcą umowę jest rzeczywiście właścicielem nieruchomości. Warto więc  sprawdzić zapisy księgi wieczystej wybranej nieruchomości  lub poprosić o aktualne zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, jeśli  dla lokalu nie jest założona księga wieczysta.

 

Jednym z najważniejszych elementów umowy najmu jest określenie wysokości czynszu najmu. Właściciel nie będzie mógł jej podnieść z dnia na dzień. Zmiana stawek czynszu wymaga formy pisemnej, a najemca musi być powiadomiony najmniej na koniec miesiąca kalendarzowego i nie nastąpi szybciej niż pół  roku po podpisaniu umowy najmu. Jeśli najemca nie wyrazi zgody na podwyżkę będzie miał czas na poszukanie nowego lokalu.

 

 

Fot. WGN - Apartament na wynajem we Wrocławiu, Stare Miasto

 

Trzeba też pamiętać, że sam miesięczny czynsz najmu dla właściciela, to nie jedyne koszty utrzymania lokalu. Do czynszu jaki najemca będzie co miesiąc wysyłać właścicielowi mieszkania trzeba tez doliczyć pozostałe koszty – czynsz do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, koszty za wodę ciepłą  i zimną, śmieci, ścieki i przede wszystkim koszty ogrzewania nieruchomości. Te ostatnie mogą okazać się bardzo wysokie jeśli lokal jest położony w kamienicy. W tym wypadku większość  mieszkań we Wrocławiu jest ogrzewana gazowo, albo elektrycznie. Warto więc przed podpisaniem umowy najmu poprosić właściciela o rachunki wystawianie przez dostawców mediów.

 

Innym ważnym elementem umowy najmu jest kaucja zabezpieczająca. Jej wysokość  zależy od standardu umeblowania mieszkania. Zwykle jest to jednomiesięczny czynsz jaki student będzie płacił właścicielowi. Kaucja ma zabezpieczyć ewentualne roszczenia właściciela np. dotyczące zniszczeń w lokalu. Zostaje rozliczona po zakończeniu umowy najmu.

 

Marlena Joks

Starszy analityk WGN Nieruchomości

Pośrednik w obrocie nieruchomościami - licencja państwowa numer 7915