Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej pożądanych obszarów aktywności gospodarczej, w kraju i  Europie.

 

O popularności regionu świadczą przede wszystkim:  bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg, przygotowanie terenów inwestycyjnych, specjalne strefy ekonomiczne zachęcające inwestorów do lokowania swoich środków, wykwalifikowana kadra pracownicza. Te wszystkie elementy wraz z bliskością granic z Niemcami i Czechami sprawiają, że Dolny Śląsk jest postrzegany przez inwestorów jako doskonały obszar dla nowoczesnych centrów magazynowych i  logistycznych.

Region  dolnośląski jest na 4 miejscu w Polsce  pod względem zasobów magazynowych.

fot. WGN Wrocław - Grunt inwestycyjny na sprzedaż Wrocław Oporów

 

Obecnie na Dolnym Śląsku do dyspozycji najemców pozostaje ponad 3,15 mln mkw nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej,  co stanowi prawie 12 % wszystkich zasobów w kraju.  

Prawie 70 %  wszystkich dolnośląskich nowoczesnych powierzchni magazynowo-logistycznych znajduje się w obszarze aglomeracji wrocławskiej. Tutaj też buduje się najwięcej tego typu obiektów w regionie. Popularnością wśród inwestorów cieszą się także rejony:  Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy , Bolesławca.

 

Fot. WGN Wrocław - Grunt inwestycyjny na sprzedaż Prusice pod Wrocławiem

 

Według Analityków WGN ceny transakcyjne gruntów pod inwestycje magazynowe i centra logistyczne wahają się od 80 zł za mkw do 885 zł netto za mkw w najbardziej pożądanych lokalizacjach na Dolnym Śląsku. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji najważniejsze dla inwestora są odpowiednie zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, uzbrojenie terenu w media a także bliskość ważnych dróg i węzłów komunikacyjnych.

Obecnie na Dolnym Śląsku powstaje 631 800 mkw  nowoczesnych powierzchni magazynowych, a od początku roku oddano do użytku ponad 219 000 mkw. Wśród największych tego typu inwestycji w regionie należy wymienić budowę Panattoni Park Wrocław West Gate  gdzie powstanie 30 000 mkw powierzchni magazynowej, nowy projekt Magnice – Wrocław Logistics South Hub – 247 000 mkw,  P3 Logistic Park w Kątach Wrocławskich, gdzie wybudowanych zostanie  175 000 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jednak największa na Dolnym  Śląsku inwestycja logistyczna powstanie w miejscowości Malin, w gminie Wisznia Mała  gdzie dwie firmy  Hillwood Polska i Develia, w czterech etapach wybudują w sumie ponad 400 000 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej.  

 

Do inwestowania  w centra magazynowe i logistyczne zachęca rosnący popyt na wynajem tych powierzchni. Obecnie zaledwie 3,2 % nowoczesnych powierzchni magazynowych na Dolnym  Śląsku to pustostany. To spadek o 4 % w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.  

Wśród najemców z największą aktywnością należy wymienić firmy z sektora logistyki, sieci handlowe i e-commerce. Te ostatnie to efekt wzrostu zainteresowania zakupami internetowymi wśród konsumentów.  Firmy zajmujące się handlem w Internecie potrzebują coraz więcej miejsca na składowanie swoich produktów. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe zgłaszają te sieci handlowe gromadzące zapasy w obawie przed problemami z regularnymi dostawami produktów do swoich sklepów związanych z zakłóceniem dostaw wynikających z wojny w Ukrainie. 

 

Z tego powodu na Dolnym Śląsku  wzrastają czynsze najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych. Według Analityków WGN w ciągu roku najem jednego metra kwadratowego takiego obiektu zdrożał od 5 do 15 % w zależności od lokalizacji. Obecnie czynsz najmu waha się od 3 do 4,3 euro za mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej.