Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej pożądanych obszarów aktywności gospodarczej, w kraju i Europie.
O popularności regionu świadczą przede wszystkim: bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg, przygotowanie terenów inwestycyjnych, specjalne strefy ekonomiczne zachęcające inwestorów do lokowania swoich środków, wykwalifikowana kadra pracownicza. Te wszystkie elementy wraz z bliskością granic z Niemcami i Czechami sprawiają, że Dolny Śląsk jest postrzegany przez inwestorów jako doskonały obszar dla nowoczesnych centrów magazynowych i logistycznych.
Region dolnośląski jest na 4 miejscu w Polsce pod względem zasobów magazynowych.
fot. WGN Wrocław - Grunt inwestycyjny na sprzedaż Wrocław Oporów
Obecnie na Dolnym Śląsku do dyspozycji najemców pozostaje ponad 3,15 mln mkw nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej, co stanowi prawie 12 % wszystkich zasobów w kraju.
Prawie 70 % wszystkich dolnośląskich nowoczesnych powierzchni magazynowo-logistycznych znajduje się w obszarze aglomeracji wrocławskiej. Tutaj też buduje się najwięcej tego typu obiektów w regionie. Popularnością wśród inwestorów cieszą się także rejony: Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy , Bolesławca.
Fot. WGN Wrocław - Grunt inwestycyjny na sprzedaż Prusice pod Wrocławiem
Według Analityków WGN ceny transakcyjne gruntów pod inwestycje magazynowe i centra logistyczne wahają się od 80 zł za mkw do 885 zł netto za mkw w najbardziej pożądanych lokalizacjach na Dolnym Śląsku. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji najważniejsze dla inwestora są odpowiednie zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, uzbrojenie terenu w media a także bliskość ważnych dróg i węzłów komunikacyjnych.
Obecnie na Dolnym Śląsku powstaje 631 800 mkw nowoczesnych powierzchni magazynowych, a od początku roku oddano do użytku ponad 219 000 mkw. Wśród największych tego typu inwestycji w regionie należy wymienić budowę Panattoni Park Wrocław West Gate gdzie powstanie 30 000 mkw powierzchni magazynowej, nowy projekt Magnice – Wrocław Logistics South Hub – 247 000 mkw, P3 Logistic Park w Kątach Wrocławskich, gdzie wybudowanych zostanie 175 000 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jednak największa na Dolnym Śląsku inwestycja logistyczna powstanie w miejscowości Malin, w gminie Wisznia Mała gdzie dwie firmy Hillwood Polska i Develia, w czterech etapach wybudują w sumie ponad 400 000 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Do inwestowania w centra magazynowe i logistyczne zachęca rosnący popyt na wynajem tych powierzchni. Obecnie zaledwie 3,2 % nowoczesnych powierzchni magazynowych na Dolnym Śląsku to pustostany. To spadek o 4 % w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Wśród najemców z największą aktywnością należy wymienić firmy z sektora logistyki, sieci handlowe i e-commerce. Te ostatnie to efekt wzrostu zainteresowania zakupami internetowymi wśród konsumentów. Firmy zajmujące się handlem w Internecie potrzebują coraz więcej miejsca na składowanie swoich produktów. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe zgłaszają te sieci handlowe gromadzące zapasy w obawie przed problemami z regularnymi dostawami produktów do swoich sklepów związanych z zakłóceniem dostaw wynikających z wojny w Ukrainie.
Z tego powodu na Dolnym Śląsku wzrastają czynsze najmu nowoczesnych powierzchni magazynowych. Według Analityków WGN w ciągu roku najem jednego metra kwadratowego takiego obiektu zdrożał od 5 do 15 % w zależności od lokalizacji. Obecnie czynsz najmu waha się od 3 do 4,3 euro za mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej.